Z przykrością informuję, że forum będzie dostępne tylko do końca najbliższego okresu rozliczeniowego. Tj. do końca lipca 2024. Decyzja zostala podjęta z powodu znikomej aktywności. Jeśli ktoś jest zainteresowany przejęciem domeny lub backupem bazy zapraszam na priv.
~DzieX

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kornat
Forumowicz
Posty: 2452
Rejestracja: 13 lis 2009, 21:48
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Tarnobrzeg

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: kornat »

vwir a co sądzisz o moim przypadku. Jak kupiłem auto miałem termostat Vernet, później kupiłem Wahler>Mahle i bez zmian. Przy pierwszej wymianie zauważyłem, że mam ułamane te ząbki w króćcu, które chyba służyły do trzymania termostatu.
U mnie jak u kolegi adrian2901 przy temp. płynu ok. 70*C jest ciepły ten kawałek, który zaznaczyłem na żółto na poniższym zdjęciu. Dalej idąc w stronę chłodnicy wąż jest zimny, tak samo chłodnica. Waż idący od króćca z czujnikiem do chłodnicy jest gorący. Czerwony strzałkami zaznaczyłem kierunek przepływu płynu i jeżeli było by odwrotnie to można by wnioskować, że termostat puszcza. W tym wypadku płyn jest napychany w stronę termostatu więc jak termostat trzyma to w tym miejscu może być cieplejsze ze względu na przenoszenie ciepła. Nie wiem czy dobrze rozkminiam, ale jak coś to poproszę o sprostowanie.

Obrazek

U mnie po wyjechaniu z garażu ok. 15*C i przy temp. otoczenia ok. 0*C potrzebuję przejechać ok. 4-4,5km, aby wskazówka drgnęła. pełne rozgrzanie auta osiągam przy ok. 6km. Oczywiście ogrzewanie ustawione na LOW i wyłączone. Sprawdzałem jak się zachowa po włączeniu ogrzewania przy temp. płynu 70*C to już wskazówka przestaje się podnosić, ale nie opada.

Sprawdziłem czujnik vagiem i u mnie wygląda to tak:
1) Po nocy temp. otoczenia ok. 15*C
Wskazania ze sterownika silnika
Obrazek
Wskazania z licznika
Obrazek

2) Po jeździe (krótki odcinek miałem i nie zagrzałem do końca)
Wskazówka w miejscu jak zaznaczyłem niebieską linią
Obrazek
Wskazania ze sterownika silnika
Obrazek
Wskazania z licznika
Obrazek
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: vwir »

Ale w czym właściwie problem, bo nie wiem ;)
TDI się wolno nagrzewa i wiele z tym nie zrobisz. Dopóki temperatura nie spada podczas postoju jak u poprzedniego kolegi to raczej nie masz powodów do narzekania. Co więcej - im wolniej i spokojniej jedziesz tym dłużej będzie się nagrzewał. Ja generalnie gdy miał już 60 stopni to go jakoś bardzo nie oszczędzałem i wtedy szybko dochodził do 90 stopni. Ale zakładałem u siebie nakładkę na wlot powietrza pod zderzakiem, żeby ograniczyć wychładzania komory silnika przez pęd powietrza.
Awatar użytkownika
kornat
Forumowicz
Posty: 2452
Rejestracja: 13 lis 2009, 21:48
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Tarnobrzeg

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: kornat »

Bo nie jestem pewny czy jednak coś niedomaga. Jeździłem też Golfem i tam też potrzeba ok. 6km na 90*C, ale od samego początku z ogrzewaniem na 21*C, ale niestety zawsze zapomniałem sprawdzić jak tam się zachowuje wąż przy termostacie.
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Re: [ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się a

Post autor: Sony »

Alicante pisze:Nadeszły mrozy, po nocy jak odpalam auta, pika i zaświeca mi sie kontrolka od temp. płynu chłodzącego, i tak mruga dopóki nie zgasze auta.
Jak przejade kilka kilometrów, zgaszę i odpalam ponownie to juz sie nie zapala.
Też tak macie? Czy ja mam płyn chłodzący do wymainy? albo gdzieś nieszczelność i przemarza?


Masz mało płynu w zbiorniczku lub zaśniedziałe 'druciki', które się w nim znajdują.
Awatar użytkownika
klynna
Forumowicz
Posty: 322
Rejestracja: 25 lut 2015, 23:06
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Sopot

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: klynna »

a czy normalne jest opadanie wskazówki temperatury, jadąc w około -12 stopniach oraz tocząc się wytracając prędkość ze 110 do 50 ?
Awatar użytkownika
Roxon40
Moderator
Posty: 4498
Rejestracja: 14 lis 2009, 22:37
Auto: Renault
Model: Laguna III 2.0 140KM PB
Skąd?: Zabrze

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: Roxon40 »

Wskazówka może opaść przy -12 i wolnej jeździe u mnie tak się działo jako wolno jeździłem i do tego jeszcze ogrzewanie w aucie miałem.
....... Było 121,8 KM i 253,1 Nm .......
....... Było 137,1 KM i 303,2 Nm .......
....... Było 154,5 KM i 339,7 Nm .......
:diabelek: EcuProject :diabelek:
:one: Jest 140 KM i 195 Nm Pb :582:
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: vwir »

Ja nigdy nie wyłączałem ogrzewania w aucie. Cały czas na 21 stopni. No bez jaj, żebym miał marznąć. W końcu to auto jest dla mnie, a nie ja dla auta. Po ok 5-6 km już przeważnie wskazówka była powyżej 60 stopni, a wtedy już zaczynałem używać prawego pedału i szybko dochodziło do 90 stopni. Tylko tak jak mówię, na zimę zakładałem zasłonę wlotu powietrza.
TDI ma tak wysoką sprawność, że sam pęd powietrza wlatujący do komory silnika jest w stanie go wychłodzić. Nawet przy sprawnym termostacie. Więc o ile wytracamy prędkość to faktycznie wskazówka może opaść i jest to normalne. Ale już na postoju przy pracującym silniku nie powinna. No chyba, że mówimy o naprawdę sporych mrozach.
Awatar użytkownika
kornat
Forumowicz
Posty: 2452
Rejestracja: 13 lis 2009, 21:48
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Tarnobrzeg

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: kornat »

Też jeżdżę z ogrzewaniem, tam tylko dla testu i porównania i jako, że mam ogrzewany garaż to można było sobie potestować bo mimo wszystko w aucie było ciepło ;)
Chyba czas wymyślić jakiś patent wspomagający rozgrzewanie, bo wcześniej robiąc dłuższe odcinki miał okazję do zagrzania się tak teraz jeżdżąc 9km ledwo ledwo mu się udaje :)
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: vwir »

Załóż osłonę wlotu. Koszt niewielki a efekt niezły.
Awatar użytkownika
kornat
Forumowicz
Posty: 2452
Rejestracja: 13 lis 2009, 21:48
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Tarnobrzeg

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: kornat »

Masz na myśli osłonę na wlot powietrza do filtra czy osłonę na chłodnicę? Jeżeli można wiedzieć jaką miałeś osłonę?
ODPOWIEDZ