Z przykrością informuję, że forum będzie dostępne tylko do końca najbliższego okresu rozliczeniowego. Tj. do końca lipca 2024. Decyzja zostala podjęta z powodu znikomej aktywności. Jeśli ktoś jest zainteresowany przejęciem domeny lub backupem bazy zapraszam na priv.
~DzieX

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Wszystko o silnikach wysokoprężnych
Awatar użytkownika
Myrcek
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2010, 12:52

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: Myrcek »

Witam! po ostatniej wymianie oleju( po rekomendacjach kupiłem i wlałem motul 505.01 05W40 specific) po odkręceniu korka wlewu oleju pojawia się szara maź, która również znajduje się pod korkiem w szyjce wlewu. Czyściłem te miejsca szmatką ale maź powstaje na nowo. Bardzo mnie to przeraża bo ten silnik (ARL) jest wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia. Pytanie czy ta maź powstaje bo olej lipny czy jakaś inna przyczyna...? dodam że wcześniej maiłem mobila 505.01 - 5W30 i problemu nie było... proszę o porady
Ostatnio zmieniony 29 lis 2011, 21:20 przez Myrcek, łącznie zmieniany 1 raz.
"I wtedy Bóg stworzył Toledo i uznał że było piękne"
Awatar użytkownika
ender75
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:27
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9TDI ASV
Skąd?: Łódź

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: ender75 »

Jeśli wystąpiło to dopiero po wymianie oleju, a wcześniej nie było efektu "pienienia", to może wynikać z gorszej jakości oleju, ale niekoniecznie. Mamy teraz chłodniejszy okres, więc jeśli np. nagminnie jeździsz na krótkich odcinkach, na niedogrzanym silniku, to być może powietrze skrapla się w skrzyni korbowej i woda dostaje się do oleju, a podczas rozgrzewania silnika odparowuje, łączy z oparami oleju i w efekcie osadza na ściankach jako szara maź. Ja tak miałem zawsze w okresie jesienno zimowym, ale w silnikach benzynowych, no i przy oleju mineralnym. Teraz mam zalany castrolem edge 5W40 i nie widziałem aby taki nalot się pojawił.
Nie panikowałbym tu, jednak warto kontrolować, czy efekt się zwiększa, jest stały, albo zmniejszył po jeździe w trasie, bo jeśli zacznie się zwiększać, to może warto wrócić do poprzedniego oleju, albo może płyn chłodniczy dostaje się do oleju (uszczelka pod głowicą - ale to już czarny scenariusz, którego na razie można nie brać na powaznie :-) )
Tolki wszystkich krajów: łączcie się !!!
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: szymekgd »

ender75, i wszystko na temat ;)
Motul z pewnego zrodla byl?
Awatar użytkownika
Myrcek
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2010, 12:52

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: Myrcek »

motula kupiłem w sklepie motoryzacyjnym, gdzie już wcześniej robiłem zakupy... w sumie to nie wiem jak podróbkę odróżnić od org. No prawdą jest, że jeżdżę często na zimnym silniku na odcinku 7km do pracy. Gdy już wyłączam silnik temperatura podchodzi czasem do 70 C. Jak mam okazję to rozgrzewam go i trochę daje mu pooddychać :-D Mam nadzieję że to ta przyczyna...dzieki za poradę pozdrawiam
"I wtedy Bóg stworzył Toledo i uznał że było piękne"
Awatar użytkownika
OMEGA
Forumowicz
Posty: 344
Rejestracja: 24 maja 2011, 03:35
Auto: 1M
Model: ARL
Skąd?: Okolice Krakowa

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: OMEGA »

Kiedyś na jakimś forum znalazłem takowe fotki, nie wiem czy są "aktualne"
Załączniki
1.
1.
2.
2.
3.
3.
4.
4.
5.
5.
6.
6.
7.
7.
Black gold
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: szymekgd »

Awatar użytkownika
toledziak95
Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 19 maja 2008, 21:25

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: toledziak95 »

To na pewno nie jest wina oleju, miałem podobny przypadek w AVF, problemem jest najprawdopodobniej puszczający któryś o-ring na PD...
Awatar użytkownika
Myrcek
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2010, 12:52

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: Myrcek »

Problem się rozwiązał. Przyczyną było jeżdżenie na krótkich odcinkach na zimnym silniku a co za tym idzie niskich obrotach! Ostatnio jechałem trasą 500 km i owa maź zniknęła. Dzieki za pomoc
Pozdrawiam

[ Dodano: 2012-01-06, 17:40 ]
Aha z opisu i fotek wynika że mam oryginał motula...
"I wtedy Bóg stworzył Toledo i uznał że było piękne"
Awatar użytkownika
brtk
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 08 maja 2016, 23:38
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Warszawa

Re: Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: brtk »

Cześć, czy taki osad już coś oznacza, czy to też od jazdy na krótkich odcinkach i niższej temperatury? Olej leje Motula x-cess 5w40, oryginał raczej bo z pro-choice biorę :)
Dodam, że płynu mi nie ubywa nic a nic.
Załączniki
IMG_20200119_114135_Easy-Resize.com.jpg
Awatar użytkownika
Bartek26
Forumowicz
Posty: 733
Rejestracja: 22 gru 2013, 21:27
Auto: Mazda
Model: 5 cr19
Skąd?: Żary

Szara maź pod korkiem wlewu oleju?!

Post autor: Bartek26 »

wyczyść korek i przegoń go :) jak bedzie podobnie to martw się , jak nie to nie.
Skill.... You can't buy it ....
ODPOWIEDZ