Umowa darowizny połowy samochodu

Luźne gadki o wszystkim
spec
Forumowicz
Posty: 842
Rejestracja: 27 sty 2010, 20:44
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Rzeszów

Umowa darowizny połowy samochodu

Post autor: spec »

Ktoś przerabiał temat zmiany z współwłaściciela na właściciela w dowodzie rejestracyjnym?
Samochód jest obecnie na dwóch właścicieli (wiadomo dla zniżek OC) ale kończy mi się dowód i tak będę musiał go wymienić. Chciałbym od razu go przepisać na siebie.
Jak najlepiej to zrobić? Umowa darowizny czy sprzedaży? Trzeba dodatkowo coś zgłaszać do US?
Awatar użytkownika
szymlis
Forumowicz
Posty: 289
Rejestracja: 29 mar 2014, 15:12
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.6i oraz 2.0 16V
Skąd?: Radom

Umowa darowizny połowy samochodu

Post autor: szymlis »

Zależy kto jest z tobą współwłaścicielem. Ja przerabiałem trochę inną opcje. Byłem zamieniany z poprzednim współwłaścicielem w dowodzie (brat) i zrobiliśmy to na podstawie umowy darowizny. Umowa, zgoda drugiego współwłaściciela i w urzędzie załatwione w 10 minut. u ciebie powinno byc chyba podobnie ;)
Awatar użytkownika
kornat
Forumowicz
Posty: 2452
Rejestracja: 13 lis 2009, 21:48
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Tarnobrzeg

Umowa darowizny połowy samochodu

Post autor: kornat »

Jeżeli będzie umowa sprzedaży to na 100% zapłacisz wzbogacenie.
Podatku nie zapłacą osoby z najbliższej rodziny darczyńcy z uwagi na fakt że są całkowicie zwolnione od podatku od spadku i darowizn, pod warunkiem że w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (dokonania darowizny) zgłoszą nabycie własności samochodu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeżeli tego nie zrobią będą się musiały rozliczyć na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej, dla której kwota wolna od podatku to 9.637,- zł. Co oznacza, iż pomimo nie złożenia zgłoszenia nabycia własności samochodu w przypadku kiedy jego wartość nie przekracza powyższej kwoty i tak jako obdarowany nie zapłacimy podatku od spadków i darowizn. Niestety w przypadku kiedy wartość samochodu przekroczy kwotę wolną to ten podatek będziemy musieli już zapłacić.
spec
Forumowicz
Posty: 842
Rejestracja: 27 sty 2010, 20:44
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Rzeszów

Umowa darowizny połowy samochodu

Post autor: spec »

No to rewelacja. Pół Toledo nie jest warte więcej niż 9k zł to obejdzie się bez US.
To tylko umowę spisać i do urzędu i ubezpieczalni.
Dzięki
ODPOWIEDZ