[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Wszystko o silnikach wysokoprężnych
ODPOWIEDZ
mariusz1987pl
Forumowicz
Posty: 29
Rejestracja: 14 gru 2011, 23:51

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: mariusz1987pl »

a z jakiego przeszles i jak dlugo lales poprzedni ile kilometrow ?
igi84
Forumowicz
Posty: 619
Rejestracja: 24 maja 2009, 17:39
Auto: Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Gdynia

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: igi84 »

Głównie liczy się ważna jest norma VW 505.01, 505.00 przynajmniej do mojego AHF tak mi powiedział pan w ASO :)

[ Dodano: 2012-01-25, 18:21 ]
i coś znalazłem na innym forum

http://forum.vw-passat.pl/threads/48225 ... nego/page2

1) za własności myjące odpowiada wskaźnik TBN (mg KOH/g) jest to zdolność do neutaralizacji kwaśnych produków spalania, które powodują korozję chemiczna poprzez zasadę (wodorotlenek potasu - KOH) tak naprawdę to nie wymyje silnika z osadów porówanaj zawartość waha się 9(10)-13 mgKOH/g oleju taka różnica nie spowoduje jak to niektórzy piszą wypłukania silnika i rozszczelnienia
2) na forum nikt nie pisze o lepkości kinematycznej przy 150 stC i obciążeniu ścinanjącym HTHS (rzeczywiste warunki pracy oleju) to panie i panowie mówi o zdolności utrzymywania filmu olejwego np. pomiędzy tuleją a pierścianiami (wartość 3,7 mPas - b. dobra np. Mobil 1 0w-40 taki mam)
3) już ktoś na forum o tym pisał - olej syntetyczny produkuje niewiele marek należy sprzawdzić można pobieżnie przyjąć że wszsytkie 0W-... są syntetykami (czytaj powstałymi przez syntezę węglowodorów) niewiele firm robi syntetyczne 5W-... w często bazą są oleje mineralne!!! poddane krakingowi (jak pisze na butelce HC - to właśnie ten proces) spełniają normy jakościowe i dlatego producenci piszą olej sysntetyczny ale na bazie mineralnych
to tyle jeżeli ktoś się nie zgadza to możemy podyskutowć
pozdrawiam
Awatar użytkownika
regii.kr
Forumowicz
Posty: 903
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:47
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Kraków

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: regii.kr »

niestety nie wiem co było lane brak karteczki z serwisu seata jak kupiłem tolka to zalałem 10w40 castrol ale coś było nie tak z ciśnieniem to zalałem Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 i jest ok a co do ciśnienia to problem był w wkładce filtra oleju nasz filtron też odradzam :) lepiej założyć inny filtr
mariusz1987pl
Forumowicz
Posty: 29
Rejestracja: 14 gru 2011, 23:51

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: mariusz1987pl »

jaki najlepszy pol syntetyk byscie polecili do tdi ??:)
igi84
Forumowicz
Posty: 619
Rejestracja: 24 maja 2009, 17:39
Auto: Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Gdynia

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: igi84 »

Jeżdżę na Mobil-u 10w40 i nie narzekam, lecz zmieniam na Repsol 5w40
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7083
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: Sony »

mariusz1987pl pisze:olej mineralny helix
:shock: :704:

Żadne moje auto nigdy nie posmakuje takiego oleju :P Olejom mineralnym mówię stanowcze NIE :705:

Zmieniaj na półsyntetyk przynajmniej, choć ja na Twoim miejscu zaryzykowałbym pełen syntetyk :) Turbina odżyje, silnik będzie miał lepsze smarowanie :) Same plusy. Osobiście wolę już w razie potrzeby coś wymienić w silniku niż tuszować usterkę.
exodus
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 25 lis 2011, 20:31
Auto: 1M
Model: 1,9 TDI ASV
Skąd?: Iwonicz

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: exodus »

kornat pisze:exodus, 1 litr


Czyli wychodzi na to, że zużył mi 0,5 litra oleju po 5000 kilometrów. Było to pierwsze wlanie oleju 5w40. Po kolejnych wymianach mam nadzieję się ustabilizuje, jak ktoś wyżej pisał.
Alicante
Forumowicz
Posty: 106
Rejestracja: 25 gru 2010, 13:17
Auto: Toledo 1M Sport
Model: 1,9 TDI ASZ
Skąd?: Kraków / Mielec

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: Alicante »

exodus pisze:Czyli wychodzi na to, że zużył mi 0,5 litra oleju po 5000 kilometrów

To wychodzi na to że u Mnie zuzywa tak samo, ;-)
od wymiany przejechałęm 10tys. km i spadło z poziomu max do min - czyli akurat 1l.
na oleju CASTROL MAGNATEC 5w40 diesel, tez nie wiedziałem jaki był wcześniej lany.

Dzieki forum doszedłęm do wniosku ze jak mam pompowtryski to powinienem inny olej stosować, ale nic mi w Skodzie nie powiedzieli przy wymianie, a nie widze zadnych skutków negatywnych na oleju bez normy 505,01 - to tak jakby sie ktoś wystraszył....
Przy nastepnej wymianie juz uwzglednie posiadanie pompowtrysków i norme 505,01, widze tyle pozytywnych opini o tym Motulu, ze chyba sie tez skusze na niego przy nastepnej wymianie - czyli Motul Specyfik. :mrgreen:
exodus
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 25 lis 2011, 20:31
Auto: 1M
Model: 1,9 TDI ASV
Skąd?: Iwonicz

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: exodus »

A jak zmienialiście olej z półsyntetycznego na syntetyczny (lub ten z HC syntezy) to wymienialiście nowy po 15 tysiącach czy wcześniej? Bo takie opinie też czytałem, że powinno się wymienić wcześniej, bo wyczyścił nieco syfu po poprzednim oleju. Zastanawiam się czy dolewać olej czy zmienić, gdy już będzie minimum na bagnecie (możliwe, że nie dociągnie jeszcze 10 tysięcy bez dolewki).
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7083
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

[1M] Jaki olej polecacie do Toledo II 1.9 TDI

Post autor: Sony »

exodus pisze: Bo takie opinie też czytałem, że powinno się wymienić wcześniej, bo wyczyścił nieco syfu po poprzednim oleju.
Dlatego przy zmianie oleju na pełen syntetyk dodaje się do starego oleju specjalny preparat, który oczyszcza silnik z syfu zamiast nowego oleju. Wspominałem o tym już niejednokrotnie w temacie, więc poczytaj.
ODPOWIEDZ