[ALL] Klimatyzacja

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kado7
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 sty 2011, 20:22

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: kado7 »

Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki i są ok. Bardziej nie podobają mi się te przekaźniki. A cz może byc tak, że panel sterowania climatronik-iem może nie zamykac obwodu elektrycznego sprężarki pomimo zaświeconej na wyś. śnieżynki :?:
kado7
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: szymekgd »

Luknij w schemat, ale pewnie wszystko idzie przez ecu, moze jakies zabezpieczenie blokuje klime?
Awatar użytkownika
kado7
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 sty 2011, 20:22

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: kado7 »

Gdzieś kiedyś znalazłem taki schemat, ale jakoś teraz nie mogę go odszukać. Może ktoś poratuje linkiem? :roll:
kado7
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: olinek2 »

Masz w załączniku :)
Zważ na to, że sterowanie sprężarki od panelu idzie przez sterownik wentylatora chłodnicy, bo on odpowiada za kontrolę przegrzania silnika. Inaczej mówiąc ma swój włącznik termiczny (podobny do czujnika temp. cieczy chłodzącej) i steruje możliwością włączenia i wyłączenia sprężarki i wentylatorami.
Załączniki

[Rozszerzenie pdf zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: vwir »

Nie znam dokładnie schematu climatronika w 1M, ale znam dość dokładnie schemat klimy w Golfie III (taka sama jak w Tolku 1L). Generalnie masz 3 miejsca,które mogą nie puścić napięcia na sprężarkę mimo włączonej klimy: bezpieczniki, przekaźniki i czujniki temperatury zewnętrznej/ciśnienia czynnika chłodzącego. W golfie III czujnik temperatury zewnętrznej znajduje się w podszybiu, pod plastikową osłoną (obok komputera). Czujniki ciśnienia czynnika z kolei są pod osuszaczem. Pewnie w Tolku 1M jest podobnie - to już musisz sam poszukać. Dodatkowo w climatroniku masz czujnik rezystancyjny w zderzaku, ale on nie raczej nie odłącza sprężarki w taki sposób, że nadal się świeci śnieżynka, wiec raczej bym go wykluczył.
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: olinek2 »

Jest jeszcze cały "przekaźnik" który steruje wentylatorami chłodnicy i kompresorem. W załączniku masz kompletny schemat pod swój samochód, ciężko o coś lepszego :/

Musisz zobaczyć czy Climatornik na kostkach z tyłu daje napięcie wyzwalające sprężarkę. Potem idziesz dalej, możesz też zobaczyć czy po zwarciu wyłącznika termicznego klimy nie ruszy czasem.
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: szymekgd »

Nie wiem czy jest osobny sterownik, czy o prostu tylko czujnik przy chlodnicy ktory podaje sygnal do ecu, a ten steruje wentylaorami. Tym bardziej, ze wentylator klimy zalacza sie zawsze-chyba?.
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: olinek2 »

No właśnie o tym że kompresor ma działać decyduje jeszcze ECU. To nie jest takie proste jak by się wydawało. Sam termostat nie może być bo ma za małą obciążalność prądową dlatego się stosuje jeszcze ten moduł wentyla chłodnicyktóry jest dokładnie zaznaczony na schematach :)


BTW, Wesołych Świąt! :)
Awatar użytkownika
kado7
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 sty 2011, 20:22

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: kado7 »

Ma ktoś może schemat (rysunek) całej instalacji klimatyzacji, chodzi mi o to żeby było na nim pokazane gdzie mniej więcej są każde z elementów układu klimy. Na pewno jest taki rysunek (może nie koniecznie z tolka) bo już go widziałem, ale oczywiście zamiast go zachować gdzieś mi umknął :-/ Będę wdzięczny za pomoc :-)

[ Dodano: 2011-04-28, 23:14 ]
Czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić poprawne działanie czujnika ciśnienia klimatyzacji (1H0 959 139B) bez wykręcania go? :-?
kado7
dzwonek17
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 11:29

[ALL] Klimatyzacja

Post autor: dzwonek17 »

Witam serdecznie.
Panowie i Panie muszę się upewnić czy u was jest tak samo?
Włączam klimę i słychać jak zaczynają pracować wentylatory na chłodnicy i oczywiście leci zimne powietrze, ale po minucie (około) wentylatory wyłączają się na kilkanaście sekund i ponownie się uruchamiają i tak w kółko.
Napiszcie czy to jest normalne i czy u Was też tak jest.
Z góry dziękuje.
ODPOWIEDZ