Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
kamko
Forumowicz
Posty: 252
Rejestracja: 24 lut 2011, 14:06

Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Post autor: kamko »

Sony pisze:
Szczepan pisze:Słyszałem że ponoć odpalanie i gaszenie auta na wciśniętym sprzęgle szkodzi dwumasie? Ile w tym prawdy bo w innych autach tak właśnie się odpala.
Od ponad 3 lat tak odpalam i gaszę, a dwumas się nie odzywa. Według mnie to głupotę gdzieś usłyszałeś. W końcu jak wciśniemy sprzęgło to rozrusznik ma lżej, bo pomija skrzynię biegów...

No wlasnie. na logike mozna wziasc ze wdepniecie sprzegla (bynajmniej przy rozruchu silnika) odlaczy nam skrzynie i przez to latwiej bedzie rozrusznikowi uruchomic silnik...
damian9o
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 01 lut 2012, 14:21

Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Post autor: damian9o »

Zauważyłem u siebie w Tolku że zaraz po odpaleniu i wcisnięciu sprzęgła cos delikatnie słychać , jak sprzęgło puszcze to juz nie , objaw ten nie występuje raczej na ciepłym silniku. Powiem jeszcze że sprzęgło raczej bierze u góry ale innych objawów nie ma . Nic nie szarpie .Czy to już czas myśleć nad nowym dwumasem ?;/
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Post autor: szymekgd »

damian9o, jak padnie to bedziesz myslal i zastanow sie co do tego ma dwumas?

Przeciez jak wciskasz sprzeglo to rozlaczasz skrzynie, a dwumas i tak sie kreci z walem, jezeli przy odpalaniu/gaszeniu porzadnie Ci "stuknie", telepie przy przyspieszaniu, na jalowym sa drgania to znaczy, ze sprezyny w dwumasie sie koncza, ale jezdzic mozesz dalej, tylko mniej komfortowo. W innych przypadkach wymieniasz tylko kpl. sprzegla.
Michal
Awatar użytkownika
fecko
Forumowicz
Posty: 38
Rejestracja: 03 maja 2010, 19:37
Auto: ...
Model: ...
Skąd?: Warszawa

Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Post autor: fecko »

Podpinam się pod wątek, ponieważ w związku z opisanymi tu objawami nastawiałem się na wymianę koła dwumasowego. Niestety dzisiaj pojawiła się pewna wątpliwość. Otóż rozpędzając się od 100 do 215 km/h (było trochę z górki :D) czułem (jak zwykle zresztą) drżenie budy i wszystko byłoby "w normie" gdyby nie fakt, że po osiągnięciu tej prędkości na łuku drogi drżenie ustąpiło. Tak na łukach w lewo jak i w prawo drgań nie było. Kiedy prostowałem kierownicę drgania pojawiały się z powrotem.

Inną sytuacją kiedy drgania ustępowały były sytuacje kiedy auto lekko podskakiwało i opadało na długich i łagodnych nierównościach (coś jak w przypadku kiedy szybko wieżdża się na szczyt wzniesienia, za którym od razu jest spadek - auto jakby miało się oderwać do nawierzchni a potem "przybija" do niej z powrotem) i w momencie kiedy samochód jest "dociskany" do podłoża drgania ustępują.

W związku z tym mam pytanie czy może to być objaw, zużytych poduszek lub przegubu? Wymiana dwumasu sporo kosztuje i nie chciałbym wydawać kasy w błoto...
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Post autor: szymekgd »

A moze masz problem z kolami?
Michal
Awatar użytkownika
fecko
Forumowicz
Posty: 38
Rejestracja: 03 maja 2010, 19:37
Auto: ...
Model: ...
Skąd?: Warszawa

Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Post autor: fecko »

Raczej nie, bo na obu kompletach felg i opon sytuacja wygląda podobnie. Wszystkie koła były wyważane, zamieniane tył/przód i nic to nie zmieniało.
przemek24
Forumowicz
Posty: 24
Rejestracja: 22 lut 2012, 18:54

Walnięta dwumasa ... ?

Post autor: przemek24 »

Chyba mam walnięta dwumasę ... metaliczny dźwięk podczas rannego odpaleniu na wolnych obrotach do 30sekund po rozruchu , narazie kierownica delikatnie drży na wolnych, delikatnie karoseria drży podczas przyspieszania, dość głośne zagruchotanie silnikiem podczas gaszenia ... czy to dwumas czy może być coś innego ? ten metaliczny dźwięk niezawsze występuje , a no i na wolnych obrotach po odpaleniu czasem słychać delikatne wycie w kabinie ... z góry dziękuję za odp
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Post autor: szymekgd »

A przy gwaltownym przyspieszaniu czuc uderzenia?
Michal
przemek24
Forumowicz
Posty: 24
Rejestracja: 22 lut 2012, 18:54

Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Post autor: przemek24 »

Narazie nie czuć , bynajmniej nic nie wyczułem ...
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Dwumas - jak jeździć, objawy niedomagania itp.

Post autor: szymekgd »

W dwumasie halasuja wyrobione sprezyny i przy gwaltownych zmianach predkosci kola (rozruch, przyspieszanie, gaszenie) je slychac, wiec moze dopiero zaczyna konczyc zywot, sprawdziles stan poduszek skrzyni i silnika?
Michal
ODPOWIEDZ