[ALL] Oleje i filtry

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
SebaR
Forumowicz
Posty: 143
Rejestracja: 16 sty 2010, 13:04
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 20V
Skąd?: Zielina

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: SebaR »

Kolejna rzecze mnie nurtuje odnoście oleju.
Wymiana oleju co ... lub raz w roku.
Jak olej stoi to się zużywa ?
Jeśli przejadę na oleju w pełnym roku kalendarzowym 5k km to muszę go tak czy siak wymienić bo minął rok ?
Jak to się ma do parametrów oleju? Utlenia się czy co ?
Awatar użytkownika
peter174
Zasłużony
Posty: 634
Rejestracja: 01 sie 2008, 13:24
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASZ
Skąd?: Białystok

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: peter174 »

olej się starzeje a przez to tez traci jakies tam swoje wlasciwosci .. dlatego zapewne jak kupujesz oliwe to patrzysz tez na date produkcji i np 5 letniego oleju nie kupisz 8-) ... nakazu wymiany przy malym przebiegu rocznym nie ma ... ale jak szanujesz swoje auto to zadbaj o nie ;-)
[center][you] jeżeli szukasz jakiejś instrukcji o swoim Seacie to[/center]
[center]Obrazek[/center]
SebaR
Forumowicz
Posty: 143
Rejestracja: 16 sty 2010, 13:04
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 20V
Skąd?: Zielina

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: SebaR »

Wydaje mi się że trochę to naciągane. Nie ma co porównywać olejów silnikowych do żywności.
Obstawiam iż jest to typowy zabieg marketingowy producentów.

Zużycie to jedno, olej pracuje, a jak sobie stoi to wydaje mi się że nic się z nim nie dzieje. Opakowania po olejach nie są hermetyczne, wiec trzeba by było liczyć wiekowość samego oleju od daty produkcji a nie zalania w samochodzie.
Olej silnikowy to nie świeże bułeczki. Trochę na tych półkach lub w beczce sobie tam stoi.

Oczywiście moja teoria nie jest potwierdzona żadnymi badaniami laboratoryjnymi a jedynie zdrową logiką.
Co do przebiegów to tu nie będę ryzykował choć producent i serwis mają zupełnie różne poglądy. Choć mechanikowi powinno zależeć abym przyjeżdżał częściej wiec interesu w tym nie miał.

Liczę na to iż zmiana producenta oleju spowoduje zmniejszenie tzw "brania" oleju. Choć wszyscy wokoło mi mówią że 20V to musi tam swoje zabrać i zapewniają iż 1L na 20K to mało.
Zobaczymy co będzie.
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: szymekgd »

Olej na pewno sie starzeje, pytanie tylko jak szybko w danych warunkach ;)
W autach przyjelo sie wymiane raz w roku lub po okreslonej ilosci km, ale wiadomo, ze jezeli olej pracuje w ciezkich warunkach (np.jazda tylko miejska), jest gorszy gatunkowo to nalezy wymieniac go czesciej, tak samo powinnismy robic, zeby dbac o silnik.Czym lepszy olej tym dluzszy, ze wzgledu na sklad, termin przydatnosci, slyszalem, ze synetetyk w zamknietym opakowaniu mozna przechowywac 5 lat, otwarty juz tylko 2, ja przyjalem wymiane co 12tys i co roku jezdze na "starym' 2a miesiace dluzej.

ps Jezeli db kojarze to w nowszych audi (pewnie nie tylko) sa systemy analizujace wlasciwosci oleju ktore na biezaco aktualizuja termin wymiany.
Awatar użytkownika
Kuri22
Forumowicz
Posty: 172
Rejestracja: 16 mar 2012, 19:36
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.6 8V AKL
Skąd?: Piaseczno/Warszawa

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: Kuri22 »

Witam,

Jeśli chodzi o trwałość oleju zawsze przyjmuje sie 2 lata od daty produkcji.

Z kolei jeśli chodzi o olej w moim Tolciu to Repsol Elite Evolution 5W-40.
Awatar użytkownika
Szczepan
Forumowicz
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2011, 12:35
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Turek

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: Szczepan »

Gdzieś za pół roku będę zmieniał olej i teraz mam zalany Castrol Magnatec 10/40 przebieg auta ponad 240 tys od ostatniej wymiany ponad 5 miesięcy temu na bagnecie nie widać żadnych ubytków.
Czytając posty w tym dziale przekonałem się że większość poleca Motula 8100 5/40 i właśnie mam zamiar taki nalać czy dobra decyzja? czy lepiej zostac przy półsyntetyku?
''Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać.''
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: szymekgd »

Szczepan, dobra decyzja.
Awatar użytkownika
Szczepan
Forumowicz
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2011, 12:35
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Turek

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: Szczepan »

szymekgd, Też śmigasz na Motulu :?:

[ Dodano: 2012-03-18, 18:43 ]
Jeszcze jedno pytanie co do tych środków co dolewa się tuż przed wyminą oleju tzn środek do płukania silnika czy na prawdę pomaga czy wręcz odwrotnie może zaszkodzić?
Wyczytałem na jakimś forum że nie polecają bo cytat:
"Może i czyści z osadów silnik ale też może wymyć stary osad z nieszczelnych układów i zaczną się wycieki".
''Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać.''
Awatar użytkownika
peter174
Zasłużony
Posty: 634
Rejestracja: 01 sie 2008, 13:24
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASZ
Skąd?: Białystok

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: peter174 »

zacznij regularnie wymieniac oliwe (dobrą i z pewnego źrodla) i nie bedziesz potrzebował zadnych "płukanek" :-P
[center][you] jeżeli szukasz jakiejś instrukcji o swoim Seacie to[/center]
[center]Obrazek[/center]
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

[ALL] Oleje i filtry

Post autor: szymekgd »

Szczepan, tak, ale wlalem 10w40...
ODPOWIEDZ