[1M] Sonda lambda

Wszystko o silnikach benzynowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gimmesomo
Forumowicz
Posty: 91
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:51
Auto: Toledo
Model: 1M
Skąd?: Lubartów

[1M] Sonda lambda

Post autor: gimmesomo »

Również poszukuje sondy lambda, okazało się że jest padnięta gdy diagnozowano problemy z nowa instalacją gazową. Może mi ktoś podpowiedzięć jaki ma nr seryjny sonda montowana bliżej silnika, przed katalizatorem ? Tolek II z 2000r. z silnikiem 1.8 20V.
jonson22
Forumowicz
Posty: 788
Rejestracja: 04 wrz 2009, 00:36
Auto: ...
Model: ...
Skąd?: Warszawa

[1M] Sonda lambda

Post autor: jonson22 »

ja mam taki sam silnik i nie widziałem 2 sondy :roll:
Awatar użytkownika
gimmesomo
Forumowicz
Posty: 91
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:51
Auto: Toledo
Model: 1M
Skąd?: Lubartów

[1M] Sonda lambda

Post autor: gimmesomo »

Mam pytanie jeszcze odnosnie wymiany sondy lambda.. Moge miec za grosze sonde od Audi A4 1.6 i Golfa IV 1.6 SR. Sondy wygladaja identycznie, roznia sie numeracja kat. oraz dlugoscia kabli i wtyczkami. Jest mozliwosc zamontowania sondy z golfa 1.6 sr do tolka 1.8 20v po modernizacji dlugosci kabla lub wtyczki ? ilosc kabli i kolorystyka jest ta sama: 4 zyly, dwie biale, szara i czarna.
blazej25

[1M] Sonda lambda

Post autor: blazej25 »

Sondy są dobierane pod dany silnik, jeżeli dasz inna to murowane problemy z praca silnika.
Awatar użytkownika
gimmesomo
Forumowicz
Posty: 91
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:51
Auto: Toledo
Model: 1M
Skąd?: Lubartów

[1M] Sonda lambda

Post autor: gimmesomo »

To w takim razie nie rozumie sytuacji ktora wynikla sprawdzajac katalog online na stronie boscha - ecat-online.bosch.de. Chodzi o to ze wpisalem nr sondy ktora mi padla i jest do mojego typu silnika - 1.8 20V i dostalem wynik: ta sonda + zamiennik (sonda uniwersalna) czyli: 0 258 005 081 i uniwersalna 0 258 986 505. Nastepnie wpisalem nr sondy wyciagnietej z Golfa IV 1.6 SR czyli 0 258 005 079/080 i dostalem takze dwa wyniki, ta sonde wpisana i przypisany zamniennik czyli uniwersalna i takze o numerach 0 258 986 505. Wedlug waszych wypowiedzi mozna latwo wywnioskowac, ze dana sonda jest robiona pod dany typ silnika - w rzeczywistosci to jeden i drugi silnik obsluguje ta sama sonde uniwersalna, jeden i drugi model sondy moze zostac podmieniona ta sama sonda.

uniwersalny / dedykowany
0 258 986 505 / 0 258 005 079 - 1.6 SR
0 258 986 505 / 0 258 005 081 - 1.8 20V

wszystkie trzy rodzaje sondy maja ten sam numer uzytkowy LSH-25C.

[ Dodano: 2010-08-26, 15:50 ]
Wlasnie dostalem odpowiedz na email z boscha na temat sondy z toledziaka i golfa ;)

"Sonda o numerze 0 258 005 080 jest sonda która fabrycznie była stosowana w aucie. Jej odpowiednikiem na rynku czesci zamiennych jest sonda o numerze: 0 258 005 079. Natomiast zamiennikiem uniwersalnym dla tej sondy jest sonda o numerze 0 258 986 505. Sonda uniwersalna odpowiadajaca sondzie z Seata Toledo o numerze 0 258 005 081 tez jest sonda o numerze 0 258 986 505. Poza tym obie sondy sa to sondy tego samego typu.

Na tej podstawie można wnioskowac ze sonda z VW będzie dobrze pracowala w Seacie, jednakze 100% pewnosci nie można mieć."

[ Dodano: 2010-09-11, 12:12 ]
Chcialem zapyta, jezeli jest osoba ktora ma pojecie.. w jakim przedziale napiecia dziala sonda lambda ? czy jak pomiary wskazaly 0,020V to znaczy ze jest padnieta ? Pytam bo roznie ludzie mowia, jedni ze od 0 do 1 V inni, ze od 0,45 do 1 V.
Awatar użytkownika
pushq
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 13 wrz 2010, 18:16

[1M] Sonda lambda

Post autor: pushq »

Od dłuższego czasu mam już ten problem, ale dzisiejsze 105km na 15 litrach totalnie mnie dobiło.
Otóż na VAG-u wyskakuje błąd sondy lambda. Na testerze sondy lambda wychodzi, że sonda na niskich obrotach ( do 2 tys. rpm) Podaje cały czas bogatą mieszankę. Nawet jak silnik jest rozgrzany.
W czym tu moze problem? Czy to kwestia sondy lambda czy czego innego? 3 mechanik juz zalamuje rece i mowi ze nie pomoze...

00561
Mixture Adaptation

16706
Czujnik Prędkości Pojazdu

16518
Sonda Lambda


Szukałem nieszczelności dolotu samostartem, ale nic nie znalazłem. Gdzie jeszcze może leżeć probem? Może to być kwestia nieszczelności wydechu albo wypalenia katalizatora?
Online
Awatar użytkownika
DzieX
Administrator
Posty: 3172
Rejestracja: 22 cze 2011, 09:58
Auto: Seat
Model: Toledo 1M
Skąd?: Nadarzyn
Kontakt:

[1M] Sonda lambda

Post autor: DzieX »

Ty, a może sonda padła?..
SEAT Toledo .:R32 4x4: forum facebook blog | VW Polo | RENAULT Laguna | SEAT Leon
MichuTN
Forumowicz
Posty: 14
Rejestracja: 21 lip 2011, 13:45

[1M] Sonda lambda

Post autor: MichuTN »

Też miałem problem, że najpierw wyskoczył CHECK, pod kompem u gazownika wyszło że albo sonda za katalizatorem albo sam katalizator. Po szczegółowej kontroli okazało się że sonda ok, a kat 0%.
Więc wycinka a kat puściutki, zakup uniwersalnego, wspawanie, błąd usunięty i jest ok. No może czasem drażni metaliczny podźwięk ale problem rozwiązany. Więc polecam sprawdzić kata.
Awatar użytkownika
pushq
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 13 wrz 2010, 18:16

[1M] Sonda lambda

Post autor: pushq »

No ja wlasnie mam taki metaliczny dzwiek pomiedzy 2,5 a 3 tysiace z wydechu. U mnie sie check nie zapalił, ale nie wiem czy w 1.8 20v w ogole ta kontrolka jest, bo przy odpalaniu silnika tez sie ona nie zapala...
A sonda no nie wiem...na wyzszych obrotach dziala normalnie, tylko na niskich sie nie wlacza...
precelkrk
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2011, 23:00

[1M] Sonda lambda

Post autor: precelkrk »

Witam, jestem nowy na forum, Tolka posiadam od kilku miesięcy, od razu przepraszam, ale nie miałem czasu żeby przegrzebać forum.
Jest to Tolek z silnikiem 1,6 KAT 1595,00 cm3 i mocą 74kW

Mam problem z sondą Lambdą (możliwe że od razu jak kupiłem gdyż nie podpinałem go pod kompa przed kupnem) tzn. jak podpiąłem go pod kompa to wyskoczył błąd lambdy jednak nie paliła mi się żadna kontrolka - rozumiem że albo gość przed sprzedaniem ją usunął albo się spaliła (powinna się palić prawda?),
Co należy sprawdzić zanim oddam ją do serwisu, wolał bym to sam wykluczyć? (ps. autko pali mi 11-12l/100km - w krakowie, a w trasie najmniej spalił mi 7.5l/100 (ostatnio) wcześniej koło 8.5l/100 -trasa Krk-Zakopane, Krk-Wrocław (autostrada 140km/h) tak samo KrK- Jasło - tu normalna jazda bo inaczej sie nie da;) - czy to normalne przy tym silniku i tym aucie? ojciec kolezanki miał Octavie z takim silnikiem i podobno palił mu nawet 8 l/100 w krk przy bardzooo spokojnej jeździe (mi przy takie spalił min. 11.2l/100 (przeliczone po tankowaniu całego baku).

Ostatnio mam taki problem ze jak odpale to przez chwile mam ok. 1100obr. i po chwili , albo po naciśnięciu gazu obroty spadają juz do 750-800obr. poza tym czasem silnik nie zapali, czasem wydaje mi się jak by zapalił ale nie od razu na wszystkie cylindry i dopiero po chwili zapalił na wszystkie. Rozumiem że pewnie to będzie bardziej wina kabli niż świec ale pewnie lepiej wymienić to i to? czy może polecacie coś sprawdzic.
Polecacie kable i świece jakieś konkretne? Myślałem o orginalnych ale nie wiem ile kosztuja i jakiej firmy są... gdzie to mozna tanio w krk kupic? czy np. kupić Boscha (kable koło 150- 200zł komplet)

Podobno coś trzeba odkręcać żeby wymienić kable. czy to prawda??

Przepraszam jeszcze raz za tak długi post i takie czasem pewnie oczywiste albo głupie pytania...
Bardzo proszę o rade.

ps. nie posiadam gazu.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ