[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Czyli zrób to sam i pochwal sie na forum.
ODPOWIEDZ
loockas

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: loockas »

Niby ma 50dB... Fabryczny zestaw w Kia Venga ma buzzer w bagażniku i ryczy to niesamowicie. No nic zobaczymy. Najwyżej gdzieś go wcisnę w okolice fotela.
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: olinek2 »

Polecam do wykładziny przykleić tam gdzie jest słupek drzwiowy, tak żeby nie wadziło ani pasażerowi z tyłu, ani kierowcy :). Najlepiej pod samą listwą ;)
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: vwir »

Ja przykleiłem w bagażniku obok oparcia tylniej kanapy i jest dość cicho. Dopóki muzyka w aucie gra niezbyt głośno to nie ma problemu. Ale gdy słucham trochę głośniej to już nie słyszę pikania i muszę ściszać radio żeby skorzystać z czujników. Nie przeszkadza mi to, ale jeśli nawet zacznie to nie będę ciągnął kabla do siedzenia kierowcy, tylko dam na połkę za zagłówkami tylnej kanapy.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2011, 13:25 przez vwir, łącznie zmieniany 1 raz.
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: olinek2 »

Ja chyba podłącze zewnętrzny MUTE radia do wstecznego i kiedy będę wrzucał wsteczny radia automatycznie się wyciszy, podobne rozwiązanie stosowane jest w Leonie II jeśli czujniki są oryginalne i spisuje się super :)
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: vwir »

No ten pomysł mi się najbardziej podoba. Masz jakiś schemat jak to podłączyć? W sensie jaki sygnał podać na ktory kabel w radiu żeby było w trybie 'mute'? Czy wtedy całkiem się wyłączy dźwięk czy tylko będzie ciszej?
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: olinek2 »

A jakie masz radio :)?
Bo u mnie teraz siedzi już nieoryginalne, ale z tego co pamiętam to chyba jest gdzieś wejście Phone/mute w oryginalnej Brisie czy Aurze
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: vwir »

Hehe, zapomniałem dodać ;) Aura CD. Faktycznie, znalazłem schemat i na 2 pinie na jednej z kostek jest mute. Podaje się na nie minus. Spróbuję, co z tego wyjdzie.
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: olinek2 »

Nie wiem jak ten czujnik steruje od wstecznego, czy plusem czy minusem, bo być może trzeba będzie odwrócić sygnał, ale to już nie jest problem, albo przekaźnik, tranzystor w układzie WE.

EDYTA:
Jeszcze jedna ważna rzecz, jak się okaże że czujnik wstecznego zwiera do masy kabel, to koniecznie MUTE przez diodę podłącz bo to wejście podciągnięte w radiu rezystorem, dlatego lepiej samemu go nie podciągać do 12V(przez żarówki) bo może nie być tam do 12V podciągnięte, a do innego napięcia i kuku można sobie zrobić. Diodę "kreską" (katodą) w stronę czujnika skrzyni biegów :), to powinno zabezpieczyć przed tą sytuacją o której pisałem.

EDYTA2:
Teraz sobie przypomniałem, tam jest niestety sterowanie plusem (jak czujniki podłączałem to masę się na stałe przykręcało, a plus idzie z zasilania świateł). Czyli potrzebny jest przekaźnik lub tranzystor i rezystor :) Ja bym wrzucił na tranzystorze. Schemat ma wyglądać tak:
Obrazek

Do SV5-1 podłączasz sygnał z czujnika, GND-masa auta, a do SV5-2 podłączasz kabelek MUTE :) i wszystko powinno śmigać jak należy.
Awatar użytkownika
NaiLer
Forumowicz
Posty: 103
Rejestracja: 03 maja 2011, 13:40

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: NaiLer »

chciałbym zamontować takie czujniki ale co zrobić jak mam hak?
Obrazek
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[1M] Montaż czujników cofania/parkowania

Post autor: olinek2 »

Popytaj o wersję czujników dla aut z hakiem.
Np. taki http://allegro.pl/czujnik-czujniki-park ... 97855.html jest trochę droższy...
ODPOWIEDZ