Prace serwisowe po stronie hostingodawcy zostały przesunięte na 05.04 od godz. 22 do 06.04 godz. 6 rano. Forum będzie wtedy niedostpęne. Z uwagi jednak na specyfikę prac, czas niedostępności może się wydłużyć.

[1M] Montaż anteny CB

Tematy o CB-radiach, antenach i pochodnych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: vwir »

Mój patent na antenę:
Obrazek

Po otwarciu klapy:
Obrazek

Maksymalne odchylenie klapy:
Obrazek

Umiejscowienie radia. Gruszka leży w kieszeni w drzwiach. Dzięki temu jest 'pod ręką'
Obrazek

Kabel antenowy jest na całej długości schowany pod plastikami. Wychodzi dopiero przed samą klapą bagażnika. Jak widać antena dotyka szyby, a nie dachu. Magnes jest położony na foliowej naklejce, żeby nie rysował lakieru. Magnes neodymowy, więc bardzo mocny mimo niewielkiej średnicy. Wytrzymuje bez problemu 200 km/h. Zasięg na tym zestawie to słaba łączność na dystansie 15km, dobra i bardzo dobra na dystansach rzędu 5-10km.

P.S. Tak,wiem - mam brudne auto ;)
szklasz
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 28 kwie 2010, 19:33

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: szklasz »

Obrazek
Ja u Tolku mam antenę CB w miejscu seryjnej anteny od radia. Zasięg do przodu rewelacyjny czasami myślę że aż za daleko łapie. Obliczyłem po rozmowach z innymi użytkownikami CB ze do przodu zasięg jakieś 20-15km bez żadnych zakłóceń a do tylu w okolicach 10km. Wszystko zależy od warunków i ukształtowania terenu (podałem najlepsze wyniki). Ale osobiście mi to nie przeszkadza bo lepiej wiedzieć co przed tobą niż za. Zestaw jaki posiadam to antena: President ALASKA, a radio: UNIDEN 520XL. Antena od radia leży na tylnej półce(puki co).
Awatar użytkownika
Myrcek
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2010, 12:52

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: Myrcek »

wg tego schematu to trace tylko 0,2 dB a na bagażniku dużo więcej ...

[ Dodano: 2011-05-19, 13:22 ]
tylko że ja mam dłuższą antenę i do tego metalową...
"I wtedy Bóg stworzył Toledo i uznał że było piękne"
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: vwir »

tylko że ja mam dłuższą antenę i do tego metalową...

Jasne - z tą anteną którą masz obecnie nie zrobisz niczego innego. Ponadto jeśli ktoś potrzebuje rozmawiąć na dystansie 20km to jak najbardziej sensowne jest usytuowanie dwumetrowej anteny na dachu. U mnie akurat przemawiały inne względy - muszę wygodnie wjeżdżać do garażu (bez myślenia o tym, że mam na dachu dwumetrowy bat) i nie chcę mieć porysowanego dachu przy otwieraniu bagażnika. Poza tym używam anteny głównie antymiśkowo, a do tego zasięg jaki mam mi w zupełności wystarcza. Bliżej miast muszę nawet skręcać radio, bo za dużo słyszę.
malark
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 15 maja 2011, 14:36

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: malark »

A mam takie pytanko. Czy antenka bedzie lepiej smigała jak ja zamontuje na srodku klapy czy na rogu dachu nad prawymi tylnymi drzwiami???
Awatar użytkownika
Roxon40
Moderator
Posty: 4493
Rejestracja: 14 lis 2009, 22:37
Auto: Renault
Model: Laguna III 2.0 140KM PB
Skąd?: Zabrze

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: Roxon40 »

WG rysunku na poprzedniej stronie będzie pracowała lepiej na rogu dachu będzie wtedy miała najmniejsze straty.
....... Było 121,8 KM i 253,1 Nm .......
....... Było 137,1 KM i 303,2 Nm .......
....... Było 154,5 KM i 339,7 Nm .......
:diabelek: EcuProject :diabelek:
:one: Jest 140 KM i 195 Nm Pb :582:
malark
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 15 maja 2011, 14:36

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: malark »

To sie nawet dobrze składa bo nie bede musiał puszczac kabla przez pół dachu

[ Dodano: 2011-11-17, 18:42 ]
Dzis zamontowałem magnesówke na srodku dachu i mam wielki problem ktoredy puscic przewód. Teraz mam puszczony przez drzwi ale dowiedziałem sie ze podczas deszczu woda bedzie ciekła do wnetrza auta i po drugie przy otwieraniu i zamykaniu drzwi wkoncu ten kabel sie przetnie. Puscic przez bagaznik dobry pomysł ale troche głupio by wyglądał kabel przez cała tylnia szybe. Macie na to jakis patent????
dude88pl
Forumowicz
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2010, 17:50

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: dude88pl »

odświeżam temat - mam taki sam problem jak kolega malark, ktoś jakoś opatentował to? Klejenie do szyby nie bardzo wchodzi w gre (chce mieć możliwość przełożenia anteny do innego auta
Seat Toledo II 1,8 20V Signo + LPG 2003r.
Obrazek
Awatar użytkownika
skaza24
Forumowicz
Posty: 219
Rejestracja: 17 maja 2009, 22:50

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: skaza24 »

W poprzednim aucie- cordobie napaliłem się na CB i zjadłem wtedy tego bakcyla :D
Wiec podzielę się moimi doświadczeniami

Trochę po testowałem anten i 2 radyjka

Na początek jako zielony w temacie CB kupiłem z poradą sprzedawcy Presidenta Johnny II i antene na magnesie Sunkera elite 106 (odpowiednik zbliżonymi do ML 145 tylko jakość i trwałość nie ta :D)
Antene miałem na dachu przy środkowym słupku,chodziło to nawet całkiem fajnie zasięg daleki ale też zbierało dużo śmieci
Oczywiście po skręceniu na radio SQ było super ale czy wtedy jest sens wozić takiego bata
A po drugie nie podobał mi sie na dachu z tym magnesem i kablem bo to komicznie wygląda.
Próbowałem wozić na klapie ten magnes tak jak macie na tolkach ale wtedy problem z otwarciem klapy był wiec odpadło.

Kupiłem wtedy antenę Presidenta Alaskę i uchwyt SF-40 na wkręcanie anteny
I znowu niezadowolony ;/
Klapa się otwierał bo bat mijał dach i kładł się wzdłóż auta i nawet to wyglądało już lepiej
Ale osiągi pogorszyły się bardzo ,do tyłu jako tako siało i ssało ale do przodu marnie .
Do tego uchwyt zrobił mi dwie perfidne dziurki w klapie (nie polecam go )

W miedzy czasie zmieniłem radyjko kupiłem kultowego wiekowego Presidenta Herberta I
I co sie potem okazało radyjko było nieźle pogrzebane , zresztą ciężko kupić ten model w który żaden łapy nie wsadził .
Siało tylko na połowę mocy czyli 2 waty i było mocno modyfikowane ;/

Ale meritum całej sprawy i wątek do czego zmierzam zdecydowałem sie na antene w dziurce.
Tak jak na każdym forum cbmaniaków radzą tak zrobiłem :D
Kupiłem polska antene Lemm AT-1200 (135 cm) dałem założyć w dziurke po antenie FM
Była na motylku że przy wjeździe do garażu tylko popuszczałem i do tyłu odchyliłem .

I tego mi brakowało
Zasięg pomimo połowy mocy tego radia był bardzo dobry Dogadałem się z stacją bazowa jakieś 60 km

Na drodze 6-8 km w obszarze zabudowanym w jakości bardzo dobrej.
Ale co najważniejsze nie zbierała tyle śmieci co wcześniej .
No i najlepiej to wyglądało na tym aucie

Obrazek
Obrazek

A tu ten wiekowy potwór :D

Obrazek

Więc jak dla mnie to jest najbardziej optymalne i estetyczne rozwiązanie
I nawet potem stwierdziłem ze spokojnie w dziurce w dachu starczył krótszy ładny bacik 80-90 cm.

Ale sie rozpisałem :D
Przynajmniej przypomniało stare hobby :)
Na szczęście już się z tego wyleczyłem i teraz w aucie delektuje się muzyczką a nie jak często bywało pirdo....niem pseudo Cb-owców i to najczęściej po łacinie.

Ale to nie oznacza że jestem przeciwnikiem CB po prostu chyba się najadłem tego i wyrosłem ;)
BCB 1.6 16V 105 KM

Komp: STAG-4 eko
Reduktor: AC R01
Wtrysk: HANA 2000

http://toledoclubpolska.pl/viewtopic.php?t=1249

Obrazek
Awatar użytkownika
lucassiuss
Forumowicz
Posty: 475
Rejestracja: 12 cze 2011, 13:17
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Smardzewice

[1M] Montaż anteny CB

Post autor: lucassiuss »

czy u was też tak podnosi z jednej strony ten uchwyt bo kombinowałem i jakoś nadal odstaje może ktoś tez miał taki problem????

na czerwono

Obrazek

brudas bo na deszczu stal i takie zostało ale już umyty:P
ODPOWIEDZ