[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: vwir »

Tak troche poza tematem - niedawno dowiedzialem sie, ze jesli skrzypi lacznik stabilizatora (jak u mnie) to mozna zmienic tylko same gumy lacznika a nie caly lacznik. Takie gumy kosztuja 3PLN za sztuke (oryginalne, w serwisie). Potrzebujemy 4 sztuki na cale auto. Numer czesci w serwisie to 1J0 411 327 dla stabilizatora 21mm. Dla stabilizatora 23mm trzeba sprawdzic (moze byc tak, ze dwie gumy beda takie jak dla 21mm a dwie pozostale beda mialy literke 'A' na koncu).

U mnie lacznik stabilizatora robi efekt starej wersalki. Zauwazylem to gdy go odkrecilem od wahacza i obracalem wokol gornego mocowania. Skrzypi niemilosiernie...
Awatar użytkownika
bartek
Forumowicz
Posty: 2115
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:12
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Olsztyn

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: bartek »

dziś zamontowałem taki zestawik, ciekawe na jak długo wystarczy. Poprzednie "Febi" wytrzymały 4 miechy :-/
Obrazek
RB Auto - warsztat samochodowy
Olsztyn, Kołobrzeska 50
www.rbauto.eu
Zapraszamy
siwy_a1
Forumowicz
Posty: 326
Rejestracja: 25 lis 2009, 01:25

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: siwy_a1 »

cube5 a ja rok temu wymieniałem tuleje metalowo-gumowe w wahaczach sam :)
Zrobiłem to przy okazji wymiany sprzęgła i zamiast prasy użyłem zwykłego imadła i kilku patentów na podkładki ;-) Przydała się przy tym pomoc drugiej osoby do trzymania całego zestawu :-D Na pewno nie produkowałem nacisku 2t ;-) Generalnie wymiana zajęła mi chwilę i nie było w tym nic trudnego.
siwy_a1
jonson22
Forumowicz
Posty: 788
Rejestracja: 04 wrz 2009, 00:36
Auto: ...
Model: ...
Skąd?: Warszawa

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: jonson22 »

siwy_a1, to widać tobie lekko wyszły te tuleje :)
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: vwir »

Wprawdzie wyciagalem tylko tylne tuleje (przednie byly w dobrym stanie wiec je zostawilem) ale nie ma najmniejszego problemu z ich wyjeciem. Najpierw wycinasz gume ze srodka. Robisz to po to, zeby miec miejsce na brzeszczot pilki do metalu. Pozniej nacinasz bok tulei (uwazajac, zeby nie zaczac ciac samego wahacza). Pozniej to juz mlotek+srubokret i nie ma problemu. Nowe osadzilem za pomoca mlotka ;) Oczywiscie trzeba dopasowac cos w co mozna uderzac mlotkiem zeby nie uderzac w srodek nowej tulei. U mnie spasowala wnetrznosc jakiegos polsrubunka (dosc duzy byl, chyba 2 cale).
jonson22
Forumowicz
Posty: 788
Rejestracja: 04 wrz 2009, 00:36
Auto: ...
Model: ...
Skąd?: Warszawa

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: jonson22 »

vwir, przy takim wbijaniu nie przesunęły ci sie tuleje względem kropek na nich i ustawienia co do oznaczeń na wahaczu?
siwy_a1
Forumowicz
Posty: 326
Rejestracja: 25 lis 2009, 01:25

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: siwy_a1 »

jonson22 wyjęcie, to tak jak piszą koledzy, kombinacja nożem, brzeszczotem itp ;) Stare tuleje i tak do wywalenia, więc wszystkie chwyty dozwolone :-D byle wahacza nie naruszyć :-P Do wprasowania nowych użyłem imadła, bo jakiejś mega wielkiej siły tam nie potrzeba, a robiąc to powoli, zachowujemy właściwy układ znaczników. Żeby poszło lżej, nowe tuleje posmarowałem delikatnie towotem, przed wciśnięciem ;-)
siwy_a1
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: vwir »

jonson22 - Nie, nie przesunely mi sie. Generalnie potrzebujesz drugiej osoby: jedna trzyma a druga bije/wciska imadlem. Juz po pierwszym uderzeniu sie wstepnie osadza na miejscu i potem mi sie juz nic nie przekrecilo.
tonio99
Forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 05 gru 2010, 08:40

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: tonio99 »

Witam, u mnie taki problem. jadąc coś mocno tłucze z tylnego zawieszenia, a jak delikatnie zaciągne ręczny to ustaje. coś się posypało w bębnach, czy jak?
jonson22
Forumowicz
Posty: 788
Rejestracja: 04 wrz 2009, 00:36
Auto: ...
Model: ...
Skąd?: Warszawa

[ALL] Stukanie / pukanie / gumy stabilizatora i inne

Post autor: jonson22 »

tonio99, zapewne tuleje tylnej belki, wejdz pod samochód i sprawdz ich stan.
ODPOWIEDZ