Prace serwisowe po stronie hostingodawcy zostały przesunięte na 05.04 od godz. 22 do 06.04 godz. 6 rano. Forum będzie wtedy niedostpęne. Z uwagi jednak na specyfikę prac, czas niedostępności może się wydłużyć.

[1M] Automatyczne domykanie szyb

Czyli zrób to sam i pochwal sie na forum.
Awatar użytkownika
Mad_Maxs
Forumowicz
Posty: 85
Rejestracja: 02 sie 2017, 09:39
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 AGN
Skąd?: Legnica

[1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: Mad_Maxs »

Jeżeli nie chcesz martwić się, czy na pewno zamknąłeś wszystkie szyby w swoim aucie, z pomocą przyjdzie moduł automatycznego zamykania szyb.

Działa on na zasadzie podania sygnału domykania szyb, trochę jak gdy przytrzymamy kluczyk w zamku w pozycji zamykania.

UWAGA
Ważne, że aby to zadziałało, musimy mieć moduł komfortu, z obsługą szyb w zamku. Sprawdzamy to wkładając kluczyk w drzwi kierowcy, przekręcamy w pozycję zamknij i trzymamy, czekając czy szyby zareagują. W pozycji otwórz, szyby powinny się otworzyć. Jeżeli tak właśnie się dzieje, możemy zastosować ten moduł.

Moduł można kupić na portalach aukcyjnych, wpisując np. : "Toledo2 domykanie szyb". Koszt w moim wypadku to 33 zł z wysyłką

MONTAŻ
1. Demontujemy tapicerkę drzwi kierowcy: delikatnie podważamy osłonę uchwytu do zamykania drzwi, zdejmujemy ją i odkręcamy dwie śruby krzyżakowe. Od dołu mamy dwie śruby torx do wykręcenia. Potem z wyczuciem rozpinamy wszystkie spinki i zdejmujemy boczek. Otrzymujemy mniej więcej taki widok:
Obrazek

Ja dla bezpieczeństwa rozpiąłem wtyczkę od silnika elektrycznej szyby, chociaż nie jest to obowiązkowe.
W widocznym miejscu delikatnie nacinamy taśmę i odkręcamy izolację, odsłaniając przewody. Dla własnego komfortu, warto przetrzeć je szmatką z benzyną ekstrakcyjną, wtedy nie kleją się tak do palców.

2. W odkrytej wiązce znajdujemy dwa kable niebiesko-żółty i żółto-niebieski.
Obrazek

Niebiesko-żółty (górny na zdjęciu) daje impuls +12V przy zamykaniu auta z pilota (nie sprawdzałem, ale pewnie przy kluczyku też)
Żółto-niebieski (dolny na zdjęciu) po podaniu MASY, domyka szyby.

Można to sprawdzić, korzystając z próbnika żarówkowego za 3 zł w markecie, widocznego na zdjęciach :)

Zgodnie z otrzymaną od sprzedającego instrukcją lutujemy przewody. Można też użyć szybkozłączek, ale ja wolę lutowanie:
Obrazek

Ostatni kabel, w moim wypadku czarny, należy podłączyć do masy auta. Można tutaj użyć jednej z okolicznych śrub, ale pewniejsze było, dolutowanie się do grubego brązowego kabla we wiązce przy silniku elektrycznej szyby.
Obrazek
U mnie tak to wyszło (przed zalutowaniem czarnego, na testy był podłączony do jakiejś śruby)

Izolujemy wszystkie kable, zamykamy drzwi i robimy test:
https://youtu.be/LQXC2Wcq75U

Jeżeli wszystko działa, całość składamy w odwrotnej kolejności i cieszymy się z automatycznego domykania szyb, dostępnego dopiero w Toledo 3 :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

[1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: Sony »

Świetny manual! Brawo :)
Awatar użytkownika
haszczu
Moderator
Posty: 3380
Rejestracja: 01 mar 2013, 18:50
Auto: Seat
Model: Leon 1.8T AUQ
Skąd?: Pilzno

Re: [1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: haszczu »

Brawo Ty!!!
Już szukam na necie modułu

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Było 1.8 20v AGN 125KM
Było 1.8 20VT AUQ 180KM
Było 1.9 TDI ASV 110KM
Jest Leon 1.8T AUQ 180KM
Awatar użytkownika
irocket
Forumowicz
Posty: 1131
Rejestracja: 03 sie 2013, 12:46
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9TDi 1Z
Skąd?: Rzeszów / Krosno

Re: [1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: irocket »

Mad_Maxs pisze:cieszymy się z automatycznego domykania szyb, dostępnego dopiero w Toledo 3 :)
Małe sprostowanie - dostępnego już w Toledo 1 :D Bez dodatkowych modułów, wystarczy kabel idący do do domykania "przepiąć" pod kabel od centralnego (domyślnie idzie przez mikroprzełącznik w zamku)
https://www.youtube.com/watch?v=j19I-zDrkek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mad_Maxs
Forumowicz
Posty: 85
Rejestracja: 02 sie 2017, 09:39
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 AGN
Skąd?: Legnica

Re: [1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: Mad_Maxs »

irocket pisze:
Mad_Maxs pisze:cieszymy się z automatycznego domykania szyb, dostępnego dopiero w Toledo 3 :)
Małe sprostowanie - dostępnego już w Toledo 1 :D Bez dodatkowych modułów, wystarczy kabel idący do do domykania "przepiąć" pod kabel od centralnego (domyślnie idzie przez mikroprzełącznik w zamku)
https://www.youtube.com/watch?v=j19I-zDrkek
Małe sprostowanie do małego sprostowania:

Zamknąłeś szyby kluczykiem w zamku, a tutorial dotyczył automatycznego zamykania szyb, przy zamknięciu auta, pojedynczym kliknięciem na pilota od alarmu :)

Szyby kluczykiem też mogłem zamykać bez tego moda :)
Obrazek
Awatar użytkownika
DzieX
Administrator
Posty: 3122
Rejestracja: 22 cze 2011, 09:58
Auto: Seat
Model: Toledo 1M
Skąd?: Nadarzyn
Kontakt:

[1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: DzieX »

Nie do końca, bo przekręcił tylko raz i nie trzymał w przekręconej pozycji. Zawsze mi się podobało jak 1L zamykało szyby - jedna po drugiej, żeby nie zarżnąć aku. Niestety w 1M już o tym nie pomyśleli.
Awatar użytkownika
irocket
Forumowicz
Posty: 1131
Rejestracja: 03 sie 2013, 12:46
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9TDi 1Z
Skąd?: Rzeszów / Krosno

[1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: irocket »

Dokładnie, przekręciłem tylko raz i tyle. Równie dobrze mogę jeden kabelek podłączyć pod inny plus gdziekolwiek i już będzie śmigać inaczej. Nie mam radiowej centralki, ale to tak jest, że w 1L centralny na pompkę jest sterowany 3 przewodami - plus oraz dwa, które z tym plusem się zwierają, od otwierania i od zamykania.
Awatar użytkownika
Mad_Maxs
Forumowicz
Posty: 85
Rejestracja: 02 sie 2017, 09:39
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 AGN
Skąd?: Legnica

[1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: Mad_Maxs »

A to zwracam honor :) faktycznie fajnie to wygląda, ale przy 4 otwartych wymaga cierpliwości, żeby doczekać się aż ostatnia dojedzie do góry :) ja nawet z modułem obejrzę się zawsze, czy wszystko się pozamykało :) A teraz pogoda rano i pod wieczór taka, że aż się chce otworzyć i przewietrzyć :D
Obrazek
Awatar użytkownika
DzieX
Administrator
Posty: 3122
Rejestracja: 22 cze 2011, 09:58
Auto: Seat
Model: Toledo 1M
Skąd?: Nadarzyn
Kontakt:

[1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: DzieX »

Ja to planuję spiąć z czujnikiem deszczu - jeśli zacznie padać to zamknie szyby.
Awatar użytkownika
irocket
Forumowicz
Posty: 1131
Rejestracja: 03 sie 2013, 12:46
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9TDi 1Z
Skąd?: Rzeszów / Krosno

[1M] Automatyczne domykanie szyb

Post autor: irocket »

DzieX, w Twoim przypadku, to powinno jeszcze wysyłać SMSa do Ciebie - "zabierz mnie stąd, nie chcę być znów zalany" ;)
ODPOWIEDZ