[1M] Nawigacja na stałe - gdzie zamontować ?

Wszystko o nawigacjach samochodowych.
danniel
Forumowicz
Posty: 18
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:11
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.6 16V
Skąd?: Pruszków

[1M] Nawigacja na stałe - gdzie zamontować ?

Post autor: danniel »

Cześć

Piszę z prośbą o poradę do elektryków :)

Wymyśliłem sobie zamontowanie na stałe nawigacji multimedialnej w Toledo 2 1.6 16v.

Jednak nietypowo sobie to wyobraziłem - chciałbym, żeby znalazła się w miejscu w tunelu za mieszkiem gałki zmiany biegów na dole tak jak na obrazku w pozycji pochylonej prawie lężącej - http://www37.zippyshare.com/v/jA3HG7s7/file.html - jest tam dosyć sporo miejsca, a planuje też wyjąć klapke małego schowka pod panelem nawiewów gdyż na dobrą sprawę jest zbędna nie pale itd. a pozatym mam rozgałęziacz zapalniczki gdzie indziej. Chciałbym przewiercić jak najmniejszy uchwyt na nawigację max 4.3 cala na max dwie śrubki i skręcić nakrętkami od spodu tunelu. Chce, żeby to było nie wielkie, aby można było po wyjęciu nawigacji mieć dostęp do gniazda OBD.

W aucie mam podpięty rozgałęziacz - http://static.promoceny.pl/foto/vyrobky/2016/1/5/3effc2ca-b3e4-11e5-8859-76f6a687d1ac/s.jpg pod radio, które jest podpięte do stacyjki, schowany jest w schowku pasażera z przodu. Zrobiony jest na potrzeby rejestratora jazdy, od niego odchodzi przy włączonej stacyjce kabel (gniazdo zapalniczki) do kamerki dający stałe ładowanie przy działaniu stacyjki.

Pytanie czysto techniczne gdyż zupełnie nie znam się na elektryce, robiłem tamto ze znajomym - czy jeśli już znalazłbym pasującą nawigację w miejsce, które sobie wyobraziłem i podpiął ją pod rozgałęziacz, albo w gniazdo zapalniczki, albo pod USB to czy te oba urządzenia działające jednocześnie i taki rozgałęziacz nie spowodowałyby jakichś komplikacji z samochodem, ładowaniem czy akumulatorem itd ? W wiekszości jak czytam nawigacje potrzebują napięcia 5V, są to małe wartości, ale wole się upewnić.

Zależy mi na tym, aby nawigacja była na stałe podpięta pod kabel i rozgałęziacz tak, aby uruchamiała się razem ze stacyjką, typ nawigacji w takich rozmiarach będę już szukał indywidualnie, ale jeśli macie jakieś polecone modele w budżetowej kwocie to chętnie Was wysłucham, zależy mi na tym aby nie była tylko nawigacją samochodową, ale miała jeszcze jakieś funkcje. Chciałbym, żeby nawigacja cały czas w trakcie przemieszczania śledziła samochód gdzie jest na mapie, bez wyznaczania punktu docelowego - myśle, żę w dzisiaj nie będzie problemu z takim urządzeniem.

Co o tym myślicie ?

Dzięki wielkie i pozdrawiam,
DannieL :)
Awatar użytkownika
Roxon40
Moderator
Posty: 4497
Rejestracja: 14 lis 2009, 22:37
Auto: Renault
Model: Laguna III 2.0 140KM PB
Skąd?: Zabrze

Re: Toledo 2 - nawigacja na stałe, prośba o radę :)

Post autor: Roxon40 »

Jeśli masz gniazdo zapalniczki lub rozgałęziacz podłączony tak, że napięcie pojawia się po włączenu stacyjki to nie ma problemu. Jeśli masz tam napięcie na stałe to ta nawigacja trochę prądu z akumulatora będzie brała. Może po jednej nocy ci się nie rozładuje ale jak będziesz mało jeździł może ci w końcu akumulator rozładować.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
....... Było 121,8 KM i 253,1 Nm .......
....... Było 137,1 KM i 303,2 Nm .......
....... Było 154,5 KM i 339,7 Nm .......
:diabelek: EcuProject :diabelek:
:one: Jest 140 KM i 195 Nm Pb :582:
danniel
Forumowicz
Posty: 18
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:11
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.6 16V
Skąd?: Pruszków

Re: Toledo 2 - nawigacja na stałe, prośba o radę :)

Post autor: danniel »

Roxon40 pisze:Jeśli masz gniazdo zapalniczki lub rozgałęziacz podłączony tak, że napięcie pojawia się po włączenu stacyjki to nie ma problemu. Jeśli masz tam napięcie na stałe to ta nawigacja trochę prądu z akumulatora będzie brała. Może po jednej nocy ci się nie rozładuje ale jak będziesz mało jeździł może ci w końcu akumulator rozładować.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka


Tak, w rozgałęziaczu dopiero po przekręczeniu stacyjcki pojawia się napięcie i ładowanie :)

Ok w takim razie można działać, a co myślisz o pomyśle na taką lokalizacje ?
Awatar użytkownika
Roxon40
Moderator
Posty: 4497
Rejestracja: 14 lis 2009, 22:37
Auto: Renault
Model: Laguna III 2.0 140KM PB
Skąd?: Zabrze

Re: Toledo 2 - nawigacja na stałe, prośba o radę :)

Post autor: Roxon40 »

Wiesz, wszystko zależy od tego kto co lubi. Ja prawie wcale nie korzystam z navi. Mam w telefonie w razie czego. Jak ci lewarek nie będzie przeszkadzał przy obsłudze tego to czemu nie.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
....... Było 121,8 KM i 253,1 Nm .......
....... Było 137,1 KM i 303,2 Nm .......
....... Było 154,5 KM i 339,7 Nm .......
:diabelek: EcuProject :diabelek:
:one: Jest 140 KM i 195 Nm Pb :582:
Awatar użytkownika
DzieX
Administrator
Posty: 3127
Rejestracja: 22 cze 2011, 09:58
Auto: Seat
Model: Toledo 1M
Skąd?: Nadarzyn
Kontakt:

Toledo 2 - nawigacja na stałe, prośba o radę :)

Post autor: DzieX »

Ja powiem, że takie średnie miejsce na to wybrałeś. Jeśli masz zdolności manualne to może coś takiego? https://www.youtube.com/watch?v=qlQ_1vGmB38
danniel
Forumowicz
Posty: 18
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:11
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.6 16V
Skąd?: Pruszków

Toledo 2 - nawigacja na stałe, prośba o radę :)

Post autor: danniel »

No filmik i robota super, ale niestety nie mam warunków i też umiejętności dlatego szukam prostych rozwiązań, ale dzieki za link do tego :)

Pomierze ile mam na to miejsca, mnie sie wydaje, żę spokojnie nawi do 5' zmieści, a 4.3 juz napewno, po sprawdzam nawigacje jakie są na rynku jakie mają wymiary, sprawdze jakie mogą być na to rozwiązania i dam znać :)

Dzięki wielkie za rady :)
Awatar użytkownika
kornat
Forumowicz
Posty: 2452
Rejestracja: 13 lis 2009, 21:48
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Tarnobrzeg

Toledo 2 - nawigacja na stałe, prośba o radę :)

Post autor: kornat »

Ja bym to miejsce odradzał, za daleko trzeba wzrokiem manewrować, aby spojrzeć na navi.
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Toledo 2 - nawigacja na stałe, prośba o radę :)

Post autor: Sony »

kornat, dobrze prawi. Dla mnie kiepskie miejsce chociażby z powodów bezpieczeństwa.
danniel
Forumowicz
Posty: 18
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:11
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.6 16V
Skąd?: Pruszków

[1M] Nawigacja na stałe - gdzie zamontować ?

Post autor: danniel »

Biore to pod uwage, spokojnie nie zrobie nic co by miało grozić innym na drogach :)

A jeśli nie tam to czy spotkaliscie się z kimś pomysłowym kto zamontował zewnętrzną nawigację w Tolku 1M ? Czy macie pomysł gdzie byłoby to jeszcze dobre z wylączeniem przerabiania konsoli na 2 DIN.

dziekki :)

EDIT:
Od 3 miesięcy przemieszczam się Tadeuszem po okolicy z zamontowaną tak jak opisywałem w temacie wyżej nawigacją GoClever 505. Ograniczając koszta do minimum użyłem wgraną darmową najnowszą mapę z MapFactora.

Nawigację kupiłem z OLX - 90 zl + karta pamięci 20 zł. Wszystko podłączone pod rozgałęziącz podpiety do stacyjki, po uruchomieniu zapłonu wszystko się uruchamia. Czas lokalizacji samochodu wynosi ok 2-3 min.

Jeden minus jest taki, że mapy z MapFactora po każdym uruchmieniu pokazują dla użytkownika informacje iż "Oświadczamy w imieniu firmy MapFactor la la la poniższe mapy są darmowe i aktualizaowane la la la ... " itd co trzeba potwierdzić wciskając przycisk OK i GPS przechodzi do lokalizowania pozycji na mapie.

Nawigacje zamontowałem w popielniczce na dole jak na zdjęciu - wygiąłem blaszke u góry popielniczki na wysokości rowka w nawigacji na uchwyt do szyby dzięki czemu idealnie sztywno się tam ją umieszcza napinają trochę w dół klapke popielniczki.

http://www8.zippyshare.com/v/kSiAbI6V/file.html

Plus przemalowałem jej boki na czarny, aby bardziej pasował do reszty:

http://www27.zippyshare.com/v/2MQd4ox7/file.html

Uważam, że jeśli komuś zależy tylko na takim urządzeniu, które będzie wskazywało daną pozycję i od święta ma zaprowadzić z punktu A do punktu B na mapie to sprawuje się to bardzo dobrze :)

Oceńcie sami :)
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

[1M] Nawigacja na stałe - gdzie zamontować ?

Post autor: Sony »

Ja powtórzę to co już napisałem:
Dla mnie kiepskie miejsce chociażby z powodów bezpieczeństwa.
ODPOWIEDZ