[1L] Skrzynia biegów - pytania/problemy

Tematy ogólno-techniczne
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1L] Skrzynia biegów - pytania/problemy

Post autor: vwir »

Podeślij fotkę.
carlosg
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:56
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9D
Skąd?: iława

[1L] Skrzynia biegów - pytania/problemy

Post autor: carlosg »

Witam.
Posiadam Seata Toledo 1L 94r. 1.9D.
Mam problem z ciężko chodzącą skrzynią biegów. Porównałem sobie z meganką (98r. bodajże) to tam chodziła naprawdę delikatnie.
Dodatkowo czasami nie chce zaskoczyć bieg, tzn. próbuję wrzucić powiedzmy 3 i nie chce zaskoczyć, muszę powrócić do pozycji luzu i jeszcze raz. Zawsze zaskoczy za 2 razem. Co może być tego przyczyną? Czytałem jak ludzie wypowiadali się, że wymienili olej i było już ok.
U mnie niedawno wymieniali sprzęgło jak jeszcze mój dziadek był poprzednim właścicielem. Czy konieczna jest wtedy wymiana oleju czy nie?
Może to być też winą tego, że oleju w skrzyni jest za mało? Jak sprawdzić jego poziom?
Powiedzcie mi jeszcze jaki olej tam wchodzi i ile L bym potrzebował?
Czytałem też o regulacji dźwigni biegów. Wiecie jak to wykonać w toledo?
Awatar użytkownika
remiq
Zasłużony
Posty: 2973
Rejestracja: 04 kwie 2009, 21:55
Auto: Passat B5/Octavia 1U
Model: 1,9TDI AJM/1,9TDI AGR
Skąd?: Świętochłowice

[1L] Skrzynia biegów ciężko chodzi.

Post autor: remiq »

Wiemy, jak wyregulować, ale musisz sprawdzić, czy nie masz wytartych takich plastikowych tulejek zaraz na wyjściu drążka spod auta do komory silnika, kulek (jak zajrzysz pod maskę to będziesz wiedział o co chodzi) i zaraz na ramieniu wybieraka (z zawleczką). Jak masz wytarte, to sobie możesz regulować do bólu, bez efektów.

Przy skrzyniach typu 020 (na drążkach, a nie na linki) regulujesz pod autem ustawieniem dźwigni względem drążka. Trzeba się tam wgramolić z kluczem 13. Gdzieś miałem zdjęcia, jak to się robi. Jak źle ustawisz, to nie będzie wchodził wsteczny, albo V bieg. Trzeba trafić po środku. Najlepiej, jak ktoś pomoże i przytrzyma gałkę zmiany biegów, żeby nie uciekała.

Olej warto sprawdzić, bo nie wiadomo co się z nim działo wcześniej i czy przez jakiś uszczelniacz nie zniknął. Co do sprawdzania poziomu, to pisałem w wątku z pasami.

Moja skrzynia chodzi, jak w starej ciężarówce, ale to przez wytarte tulejki. Małą ciężko dorwać, a dużą ciężko wymienić.
Możemy wróżyć z fusów, ale najpierw musimy je POMACAĆ

Były: Seat Toledo 1/,6i=>1,9D '94 |Audi 80 B4 2,0E '91 | Citroen Saxo 1,5D '99
Jest: Volkswagen Passat B5 1,9TDI '00 | Skoda Octavia 1U 1,9TDI '99
carlosg
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:56
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9D
Skąd?: iława

[1L] Skrzynia biegów ciężko chodzi.

Post autor: carlosg »

O których tulejkach mówisz? Tam głębiej jak spojrze to jest tylko taka gumowa poduszka (tulejka wodzika). Taka tylko, że czarna.
Obrazek
Jest na niej delikatny luz, ale nie kwalifikuje się jeszcze do wymiany moim zdaniem.
A tak bliżej (przy skrzyni) jest taki łącznik z taką gumową poduszką i po obydwu stronach są takie żółte tulejki (tulejki wybieraka).
Obrazek
Może o nich mówisz? Bo u mnie akurat są wypustki, nie zawleczki ale widziałem takie same z zawleczkami, więc chyba o tym mówisz.
A kulek to żadnych nie widziałem.

I nic nie pisałeś o sprawdzaniu poziomu oleju ;)
A i lekki luz lewo-prawo na drążku zmiany biegów to normalka nie?
I mógłbyś opisać jak to wyregulować prawidłowo?
Luzuję tą śrubkę, ktoś trzyma mi drążek w środkowej pozycji (albo czymś go blokuje w środkowej pozycji) i co dalej?
Awatar użytkownika
szymlis
Forumowicz
Posty: 289
Rejestracja: 29 mar 2014, 15:12
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.6i oraz 2.0 16V
Skąd?: Radom

[1L] Skrzynia biegów - pytania/problemy

Post autor: szymlis »

Zacytuję ci instrukcje jeśli chodzi o olej:
"Zespół mechanicznej skrzyni biegów z przekładnią główną i nie wymaga sprawdzania poziomu oleju"
"W skrzyniach mechanicznych z mechanizmem różnicowym nie ma potrzeby wymieniany oleju."
Jest tylko do automatów opis jak sprawdzać poziom, ale też nie jest to potrzebne, tak napisali, więc nie ma co szukać roboty ;D
ODPOWIEDZ