Spam #1

Luźne gadki o wszystkim
Awatar użytkownika
regii.kr
Forumowicz
Posty: 903
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:47
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Kraków

Spam #1

Post autor: regii.kr »

wolno ale tylko gdy są dwa pasy w jednym kierunku i są dzielone pasem zieleni
Awatar użytkownika
Koszi
Forumowicz
Posty: 540
Rejestracja: 25 sie 2012, 21:30

Spam #1

Post autor: Koszi »

Poczytaj więcej ;)
Awatar użytkownika
regii.kr
Forumowicz
Posty: 903
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:47
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Kraków

Spam #1

Post autor: regii.kr »

Gdzie i kiedy można wyprzedzać prawą stroną jezdni ? Kiedy wyprzedzanie prawą stroną jezdni jest dozwolone a kiedy nie ? Trudne pytania dla wielu kierowców. W tym poście postaram się znaleźć na nie odpowiedzi.


Zgodnie z art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym w pkt 10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:


1) na jezdni jednokierunkowej;

Czy to w obszarze zabudowanym czy poza wyprzedzać w sytuacji jak wyżej nam wolno.




2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

.Obrazek


Obszar niezabudowany, jezdnia dwukierunkowa, trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku, czyli wyprzedzanie dozwolone.

Obrazek


Obszar niezabudowany, jezdnia dwukierunkowa, dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku, czyli wyprzedzanie niedozwolone.
Obrazek


Obszar zabudowany, jezdnia dwukierunkowa, dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku, czyli wyprzedzanie dozwolone.


Co do samego wyprzedzania art. 24 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi nam również w pkt:
7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:


1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

1) jednokierunkowej;

2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

W dodatku trzeba pamiętać że zgodnie z Art. 24. ustawy Prawo o ruchu drogowym pkt. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:


1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Jak do tego wszystkiego ma się kultura? Otóż przyjęte jest że lewy służy do wyprzedzania a prawy do normalnej jazdy, zatem jeżeli nie skręcamy niebawem w lewo, zamierzamy jechać długo prosto i nie zamierzamy się spieszyć, wyprzedzać innych aut, zjeźdźmy na prawy pas. Wyprzedzanie na autostradzie jest również dozwolone z prawej strony, jednakże może to być niebezpieczne przy dużej prędkości bo nigdy nie wiemy jak się zachowa ostatecznie ten kierowca z przodu. Niemniej jednak "uporczywa" jazda lewym pasem na autostradzie czy ekspresówce również może zostać nagrodzona mandatem jeżeli jedziemy za wolno czyli utrudniamy ruch albo prawy pas mamy wolny.

I na zakończenie, potwierdzenie odnośnie jazdy lewym pasem.

Art. 16. Ustawy Prawo o ruchu drogowym1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa
Awatar użytkownika
Koszi
Forumowicz
Posty: 540
Rejestracja: 25 sie 2012, 21:30

Spam #1

Post autor: Koszi »

Da się a nie co jeden to wie lepiej ;)
Awatar użytkownika
Radziu
Forumowicz
Posty: 750
Rejestracja: 07 cze 2011, 13:06
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 20V
Skąd?: Gorzów / Szczecin

Spam #1

Post autor: Radziu »

Koszi pisze:Da się a nie co jeden to wie lepiej ;)

a ja napisałem na samym początku, że można w terenie zabudowanym po prawej wyprzedzać, to zaraz
No to teraz pojechałeś.... wychodzi na to, że jednak to Ty nie znasz....
Awatar użytkownika
marek_igor
Forumowicz
Posty: 2000
Rejestracja: 29 wrz 2011, 06:32
Auto: Alfa 166
Model: 2.4 jtd
Skąd?: Niepołomice

Spam #1

Post autor: marek_igor »

Dyskusja na temat tego, co było już 3 strony temu i w której udział dawno zakończyłem. Ale skoro ktoś do mnie się odnosi, to napiszęRadziu, nie przytaczaj moich cytatów z kontekstu wyrwanych, skoro ani raz nie napisałem, że nie można wyprzedzać z prawej :-/ A jak zapomniałeś do czego napisałem, to co przytoczyłeś, to wróć jeszcze raz do pierwszej strony i poczytaj.

"dominik napisał/a:

-w obszarze zabudowanym


A ja dodałem:
kiedy mamy co najmniej 2 pasy ruchu w tym samym kierunku lub kiedy pojazd przed nami sygnalizuje zamiar skrętu w lewo."

Teraz twierdzisz to samo, a pisałeś że ta zasada nie obowiązuje w terenie zabudowanym.

Później przytaczasz pkt3 (na stronie 2), który umieściłem. Twierdzisz, że prawa strona jezdni może mieć 2 pasy i nie ma napisane, że trzeba jechać prawym.
Otóż pkt3 mówi jedno, a jego uzupełnieniem jest pkt następny czyli 4. Wróć, poczytaj i stwierdź że jest to uregulowane :)
To są punkty zintegrowane ze sobą, jak nie doczytasz do końca to wychodzi gnój.


Zreszta wkleję Ci, żebyś się nie zamotał...

Radziu pisze:
A w terenie zabudowanym nie może być drogi o 2 pasach ruchu w każdą stronę ??

marek_igor pisze:3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

o ten punkt mi właśnie chodzi. Pas po prawej połowie jezdni czyli któryś z min. dwóch się tam znajdujący, nie koniecznie skrajny prawy.


Oto i punkt 4 który przeoczyłeś i mówi co innego niż Ty twierdzisz
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.




Wtedy pisałem też o mandatach za blokowanie lewego pasa, a Ty mi WTEDY na to że przepisów nie znam. Więc pokaż mi przynajmniej jeden post, gdzie napisałem że nie można wyprzedzać prawą stroną - otóż uświadomię Cię, iż ja tak nie twierdzę, a w dodatku wyprzedzam.
Awatar użytkownika
remiq
Zasłużony
Posty: 2973
Rejestracja: 04 kwie 2009, 21:55
Auto: Passat B5/Octavia 1U
Model: 1,9TDI AJM/1,9TDI AGR
Skąd?: Świętochłowice

Spam #1

Post autor: remiq »

Wy też tak czasem macie, że tak się niczego nie chce, że nawet nie chce się nie chcieć? Masakra. Dobija mnie to, bo kupa roboty jest, a ja mam zawiechę taką, że aż się boję co będzie, jak mi się mózg odblokuje...
Możemy wróżyć z fusów, ale najpierw musimy je POMACAĆ

Były: Seat Toledo 1/,6i=>1,9D '94 |Audi 80 B4 2,0E '91 | Citroen Saxo 1,5D '99
Jest: Volkswagen Passat B5 1,9TDI '00 | Skoda Octavia 1U 1,9TDI '99
Awatar użytkownika
wojtekm
Forumowicz
Posty: 937
Rejestracja: 14 cze 2011, 21:54

Spam #1

Post autor: wojtekm »

remiq, zmień dilera... :D
Awatar użytkownika
remiq
Zasłużony
Posty: 2973
Rejestracja: 04 kwie 2009, 21:55
Auto: Passat B5/Octavia 1U
Model: 1,9TDI AJM/1,9TDI AGR
Skąd?: Świętochłowice

Spam #1

Post autor: remiq »

Może jakiegoś w końcu poszukać, bo nie da się tego ogarnąć na trzeźwo.
Możemy wróżyć z fusów, ale najpierw musimy je POMACAĆ

Były: Seat Toledo 1/,6i=>1,9D '94 |Audi 80 B4 2,0E '91 | Citroen Saxo 1,5D '99
Jest: Volkswagen Passat B5 1,9TDI '00 | Skoda Octavia 1U 1,9TDI '99
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7083
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Spam #1

Post autor: Sony »

remiq, Ty lepiej napisz czy mierzyliście szybę pod naklejkę :) ?
ODPOWIEDZ