[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krotki1269
Forumowicz
Posty: 106
Rejestracja: 21 kwie 2012, 21:09
Auto: 1M
Model: 1.8 20v AGN
Skąd?: nowy dwór mazowiecki

[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Post autor: krotki1269 »

Panowie, dzisiaj podczas jazdy usłyszałem w okolicach silnika, takie szuranie, jakby na pasku było w cholerę piachu i coś tam ocierało. Na luzie praktycznie nie słychać, dopiero odzywa się kiedy obroty wzrastają szczególnie przy 2-2,5 tys. obrotów. I to też nie jest jakieś przesadnie głośnie, bo powyżej 3,5 tys obrotów silnik zagłusza ten dźwięk. Wydaję mi się że któraś rolka będzie do wymiany tylko nie mam pojęcia która, a Wy co sądzicie? Teraz są te j***ne mrozy i muszę w weekend ok 200- 300 km przejeździć i już sam nie wiem czy mam odstawić Tolka czy jeszcze da rade bo mój mechanik wróci dopiero w poniedziałek... Domyślam się że jeżeli będę zwlekał i ta rolka zepsuje się do końca to może zrobić w silniku niezłe zniszczenia, czy się mylę?
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7083
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Post autor: Sony »

krotki1269, dobrze się domyślasz. Jak rolka strzeli to może być nieciekawie. Zależy jeszcze, która z tych rolek hałasuje, jednak lepiej dmuchać na zimne.
Awatar użytkownika
krotki1269
Forumowicz
Posty: 106
Rejestracja: 21 kwie 2012, 21:09
Auto: 1M
Model: 1.8 20v AGN
Skąd?: nowy dwór mazowiecki

[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Post autor: krotki1269 »

Sony dzięki za odpowiedź :) niestety komunikacja miejska w taką pogodę to jakaś porażka i musiałem ryzykować, ale na szczęście wszystko było ok. To była rolka napinacza i mechanik wymienił mi tylko ją, ta nóżka została stara. Zapłaciłem 130, więc do przyjęcia, jest znów cichutko i można spokojnie jechać, bez paniki czy zaraz coś nie strzeli pod maską :D
tiesto856

Stuknięcie podczas odpalania 1.9 AHF

Post autor: tiesto856 »

Witajcie, mam mały problemik z moim toledo, otóż ostatnio podczas odpalania mam takie lekkie stuknięcie podczas gdy kręci rozrusznikiem. Stuknie zawsze raz i nie za każdym razem, zazwyczaj na zimnym silniku, na ciepłym bardzo rzadko. Dwumase wymieniałem na nowa jakieś 3 lata temu więc raczej odpala. Jak by ktoś miał jakiś pomysł to chętnie wysłucham :p
Awatar użytkownika
leeon
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 29 lip 2010, 20:41
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Rzeszów

[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Post autor: leeon »

Jeśli slychać to na samym początku pracy rozrusznika, to może być bendix - to tylko mój domysł ;)
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Post autor: vwir »

To, że wymieniałeś dwumasę to o niczym nie świadczy. Mogła się wysypać nawet po miesiącu. Ale przy dwumasie czułbyś też drgania w czasie jazdy (wysoki bieg, niskie obroty i pedał w podłogę). Albo byłyby też drgania przy małych prędkościach, przy podjeżdżaniu w korku.
Zerknij na poduszki silnika. Szczególnie dolną.
Awatar użytkownika
marek_igor
Forumowicz
Posty: 2000
Rejestracja: 29 wrz 2011, 06:32
Auto: Alfa 166
Model: 2.4 jtd
Skąd?: Niepołomice

[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Post autor: marek_igor »

Może wydech obijać się o podłogę
tiesto856

[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Post autor: tiesto856 »

Żadnych drgań nie ma właśnie przy ruszaniu i przy np 50km/h na 5 biegu tez nie ma i na wolnych obrotach tez buda nie telepie, przed wymiana dwumasy to telepało jak starym jelczem. Postaram się sprawdzić tą poduchę tylko strach wychodzić bo właśnie -20 pokazało mi na termometrze a autko stoi na podwórku.
cyment
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 11 kwie 2013, 13:42
Auto: 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Wrocław

[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Post autor: cyment »

Mój tolek (AHF) zaczął wydawać bardzo dziwne odgłosy. Np. dojeżdżam do skrzyżowania, wciskam sprzęgło, naciskam hamulec i czasami (bardzo rzadko) daje się słyszeć dźwięk jakbym przejechał po jakimś metalowym pręcie (metaliczne uderzenie).

Dzieje się to na wciśniętym sprzęgle podczas hamowania. Z dotychczasowych poszukiwań po necie podejrzenie pada na dwumasę, ale jak na razie nie ma innym objawów (wibrowanie karoserii itp.).

Szukałem trochę po aukcjach sklepach internetowych i o ile z dwumasą nie ma problemu to tarcz do sprzęgła jest kilka średnic (od 215 do 228mm). Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jaka średnica jest odpowiednia? (AHF, 2002)
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[ALL] Dziwny odgłos z silnika i okolic. Co to jest ?

Post autor: vwir »

W 2002 były jeszcze AHF? Dziwne... Generalne w AHF były dwie średnice sprzęgła: 220 i 228. Ale jeśli zmieniasz cały komplet to kup taki jak do ASV. Jest identyczny jak ten większy do AHF. A najlepiej to załóż jednomasę ;)
Swoją drogą to nie chce mi się wierzyć, że to dwumasa tak hałasuje. Czy przy tym hałasie występuje też szarpnięcie budą? Może to poduszki silnika/skrzyni?
ODPOWIEDZ