[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cash
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:41
Auto: Seat Toledo 1M
Model: ASV+
Skąd?: Lublin

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: cash »

Mam takie pytanko, bo robi się powoli ciepło i bym zabrał się za wymianę chłodnicy i tak patrzyłem na allegro, czy coś takiego da radę?

http://moto.allegro.pl/audi-a3-vw-golf- ... 66188.html

http://moto.allegro.pl/leon-toledo-octa ... 26061.html

Bo w inter carsie np. chłodnica valeo 800zł :shock:
Awatar użytkownika
jabol_ek
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 06 sty 2011, 21:53
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Kędzierzyn Koźle

Wymiana Termostatu

Post autor: jabol_ek »

Witam, mam pytanie zabieram się za wymianę termostatu i płynu do chłodnicy. Mam jednak pewien problem , nigdy tego nie robiłem i nie chciał bym czegoś zrąbać. Koreczek od chłodnicy już zlokalizowałem więc spuszczenie płynu nie będzie problemem (słyszałem by auto było rozgrzane do 90 stopni by spłynął cały płyn). Moje pytanie dotyczy termostatu i jego lokalizacji mam Toledo II 1.9 TDI AHF Rok Produkcji 1999. Śledząc rurę która idzie od chłodnicy ( od koreczka) ku górze , na końcu jest przymocowana do silnika na 2 imbusach, czy tam właśnie znajduje się termostat ?? Pozdrawiam i liczę na pomoc :)
Awatar użytkownika
kornat
Forumowicz
Posty: 2452
Rejestracja: 13 lis 2009, 21:48
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Tarnobrzeg

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: kornat »

jabol_ek, tak pod tym króćcem po prawej stronie alternatora. Tylko trzeba pamiętać, że przy montażu króciec trzeba obrócić w prawo.
Awatar użytkownika
jabol_ek
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 06 sty 2011, 21:53
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Kędzierzyn Koźle

:)

Post autor: jabol_ek »

kornat pisze:jabol_ek, tak pod tym króćcem po prawej stronie alternatora. Tylko trzeba pamiętać, że przy montażu króciec trzeba obrócić w prawo.


Ok Dziękuje za bardzo szybką odpowiedź. We wtorek powinny przyjść wszystkie filtry wraz z termostatem. To jak pogoda pozwoli to zabieram się za wymianę.

[ Dodano: 2013-03-24, 19:08 ]
kornat pisze:jabol_ek, tak pod tym króćcem po prawej stronie alternatora. Tylko trzeba pamiętać, że przy montażu króciec trzeba obrócić w prawo.


A czy w takim bądź razie muszę nagrzewać silnik do 90 skoro i tak bede wymieniał termostat i cały płyn chyba zleci ??
Awatar użytkownika
DzieX
Administrator
Posty: 3172
Rejestracja: 22 cze 2011, 09:58
Auto: Seat
Model: Toledo 1M
Skąd?: Nadarzyn
Kontakt:

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: DzieX »

Nie jest dobrym pomysłem rozgrzewanie auta i spuszczanie cieczy. Głowica może dostac po dupie. Poza tym poparzysz sobie łapy.
SEAT Toledo .:R32 4x4: forum facebook blog | VW Polo | RENAULT Laguna | SEAT Leon
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: szymekgd »

Orientujecie się gdzie/czy jest? w 1L AFN sterownik J138 i/lub czujnik F87 opóźnionego wyłączania wentylatorów, a może inaczej (niż w vw) jest to zrealizowane - np. przekaźnikiem czasowym nr 31 - gdzie go szukać ? Na 99% problem związany jest z 2 biegiem który odpowiada również za schładzanie silnika po wyłączeniu zapłonu

Temperatura silnika w normie, wentylatory pracują na 2 biegach - sprawdziłem czujnikiem F163/F165, nie włączają od razu po rozruchu (bez klimy), ale potrafią w ciepłe dni podczas jazdy w korkach zbijać temperaturę do 80st., a po wyłączeniu zapłonu pracować przez dłuższy czas. Przytrafiło się to 2a razy, po pierwszym musiałem podładować aku, przy drugim po 5 min czekania odciąłem zasilanie, a lato dopiero nadchodzi ;)
Wyciągnięcie bezpieczników 13 - opóźnionego wyłączania wentylatorów i 19 - wentylatorów nie wyłącza wentylatorów :shock:

W/w zachowanie było spowodowane moją głupotą :(

Wymieniałem chłodnice klimy i do sprawdzenia nabiłem układ azotem - gaz obojętny, w marcu było ciśn. 14bar, w upały zwiększyło się do 17bar i presostat załączał najwyższy bieg wentylatora żeby zbić temp....Teoretycznie klima była wyłączona to i napięcia nie powinno tam być , ale było i wentylator świrował.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2013, 10:23 przez szymekgd, łącznie zmieniany 1 raz.
Michal
Awatar użytkownika
adrian2901
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 26 paź 2011, 18:45
Auto: seat toledo 1m
Model: 1.9TDI AHF
Skąd?: Rzeszów

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: adrian2901 »

Witam. Miałem problem z czujnikiem cieczy, wymienilem czujnik i temperatura ładnie rośnie, gdy dojdzie prawie do 90 stopni to stoi, czasami podskoczy do 90 stopni i chwile sie tak utrzyma, ale zaraz znowu spadnie na 86 i tak w kółko nie ważne czy w korku czy na trasie. Objawy poprzedneigo czujnika to bylo skakanie po calej skali raz 60 raz 90 raz powoli roslo raz szybko i na VAG pokazywalo ze czujnik wymienilem wiec rosnie i trzyma normalnie tylko oscyluje od 85 do 90 i tak caly czas. Temperatura na zewnątrz +20, nawiewy wyłączone. Czyzby termostat do wymiany czy uklad zapowietrzony? Silnik AHF 1.9 110km
"Tylko ciężko pracując, można mieć to co się chce"
marc27
Forumowicz
Posty: 111
Rejestracja: 24 sie 2009, 17:20
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Warszawa

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: marc27 »

Skoro tak się dzieje, to albo ten nowy czujnik jest wadliwy (podobno zamienniki nie sprawdzają się), albo silnik się nie dogrzewa i wtedy trzeba sprawdzić termostat. Na początek proponuję podpiąć VAG-a i zdiagnozować czujnik (opis powinien być gdzieś w tym temacie).
Marek
Awatar użytkownika
adrian2901
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 26 paź 2011, 18:45
Auto: seat toledo 1m
Model: 1.9TDI AHF
Skąd?: Rzeszów

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: adrian2901 »

Czujnik jest w porządku oryginalny i normalnie pokazuje temperature. Dodam, że jak auto sie nagrzeje do 90st i wlącze nawiew na HI na full to temperatura spada do 70st a jak wlacze klime to rosnie znowu na 90st i sie tak trzyma (sprawdzane na postoju) a w trakcie jazdy uzyska 90st i stane w korku a tu spadnie na 86 albo jade na trasie i tez spada na 86 po czym jak przycisne mu to sie podniesie.
"Tylko ciężko pracując, można mieć to co się chce"
marc27
Forumowicz
Posty: 111
Rejestracja: 24 sie 2009, 17:20
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Warszawa

[ALL] Czujnik temperatury/Termostat - nie dogrzewa się auto

Post autor: marc27 »

U mnie tak się działo, jak był uszkodzony czujnik. Poza tym wskaźnik na desce nie jest dokładny i z doświadczenia wiem, że przy temperaturze silnika ok. 80 stopni wskazówka już pokazuje 90.
Poza tym co to znaczy, że czujnik normalnie pokazuje temperaturę? Jak to stwierdziłeś? Trzeba podłączyć VAG-a i porównać, czy temperatura przekazywana do licznika jest taka sama jak temperatura przekazywana do komputera silnika.
Jak będziesz pewien, że czujnik jest dobry, to sprawdź termostat. Nie powinien się otwierać, dopóki silnik nie będzie nagrzany, więc dolny wąż chłodnicy powinien być wtedy zimny. Jeśli będzie się robił ciepły przy niedogrzanym silniku, to znaczy, że termostat do wymiany.
Marek
ODPOWIEDZ