Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Wszystko o silnikach wysokoprężnych
ODPOWIEDZ
ostap
Forumowicz
Posty: 21
Rejestracja: 24 sie 2010, 18:35
Auto: 1M
Model: 1.9 TDI ALH
Skąd?: Biała Podlaska

Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Post autor: ostap »

Witam

Rozwaliła mi się turbina i podebrała trochę oleju - tak z 1,5 litra. Turbina totalnie rozwalona aż łopatki się powycierały tak z milimetr.
Wyczyściłem przewody intecoller kolektor dolotowy i złożyłem na turbinie GA1749VA, dzisiaj odpalać i odpalił ok. popracował na wolnych obrotach parę minut aż tu nagle coś zawaliło w silniku. Zatrzymałem motor i mam zagwozdkę co się stało. Po zdjęciu osłony od rozrządu i próbie pokręcenia kluczem za górne koło wydaje się jakby był zablokowany. Przekręcam trochę i duży opór - nie próbowałem przekręcić na maksa aby nie zerwać.

Jakieś sugestie czy od razu zdejmować głowice i patrzeć tam?

Pozdrawiam wszystkich naprawiajacych
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2012, 13:25 przez ostap, łącznie zmieniany 2 razy.
Pan_Samochodzik
Forumowicz
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2012, 16:28

Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Post autor: Pan_Samochodzik »

A czy masz wszystkie części ze starej Turbiny?Jaki to był dokładnie dzwięk?
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Post autor: vwir »

Patrzyłeś jak wygląda ustawienie rozrządu?
ostap
Forumowicz
Posty: 21
Rejestracja: 24 sie 2010, 18:35
Auto: 1M
Model: 1.9 TDI ALH
Skąd?: Biała Podlaska

Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Post autor: ostap »

Dźwięk był taki jakby coś w silniku zaczęło stukać. Idę zobaczę starą turbinę czy tylko łopatki są powycierane czy przypadkiem jakieś części łożyska się nie dostały dalej do silnika.

Tak jak pisałem wirnik turbiny nie urwany, powycierane łopatki i trochę pozawijane odstęp między łopatką a aluminiową obudową tak z milimetr. Zastanawiam się na czym obraca się turbina, aczkolwiek za łopatkami wirnika części zimnej jest taki aluminiowy talerz więc wątpliwe by cokolwiek z części smarowanej olejem mogło się przedostać do części zimnej i powędrować do kolektora ssącego - chyba że miało by z milimetr średnicy to może ale nie mogę odkręcić wszystkich śrub części gorącej wiec jeszcze do końca nie rozebrałem.

Co do ustawienia rozrządu to zlecam to mechanikowi więc sam tego nie robiąc ciężko mi stwierdzić jak jest ustawiony aczkolwiek odpalając silnik i dochodząc po paru minutach do poniżej 2000 obrotów wątpliwe jest dla mnie by mi się przestawił - pasek cały napięty.

Tak się zastanawiam czy turbina którą założyłem Ga1749VA - od 130 konnego nie mogła czegoś namieszać?
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Post autor: szymekgd »

ostap pisze:Rozwaliła mi się turbina i podebrała trochę oleju - tak z 1,5 litra


Zaczela go palic, czy po prostu tyle zabraklo?

ostap pisze:Turbina totalnie rozwalona aż łopatki się powycierały tak z milimetr


Raczej zmeczona, jakby sie rozwalila to bys jej szukal w silniku i przy odrobinie szczescia w wydechu.

Jezeli wyczysciles caly dolot to raczej niemozliwe, zeby to stara turbina byla sprawca tej sytuacji, warto sprawdzic jak wygladaja zawory i korbowod...
Michal
ostap
Forumowicz
Posty: 21
Rejestracja: 24 sie 2010, 18:35
Auto: 1M
Model: 1.9 TDI ALH
Skąd?: Biała Podlaska

Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Post autor: ostap »

Właśnie byłem przy samochodzie i za poleceniem mechanika wykręciłem świece żarowe założyłem klucz właściwy a więc 18 zamiast 19 i pokręciłem silnikiem - silnik kręci - później kluczyk i kręcenie rozrusznikiem z wyjętymi świecami kręci. Założyłem świece i odpaliłem odpalił - zgasiłem po minucie - nie dodawałem gazu tylko wolne obroty.

Uszczelnienia na turbinie się skończyły i olej poleciał to wydechu który zamienił go na kłęby dymu. Nie byłem wstanie wyczyścić jedynie dolotu w głowicy.

Pozostaje pytanie co to był za dźwięk wczoraj po którym zgasiłem silnik?
Czy może to być coś z turbiną którą założyłem - przypomnę jest od 130 konnego samochodu.
Ewentualnie jak można ją sprawdzić czy wszystko z nią ok?
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Post autor: szymekgd »

Ciekawi mnie dlaczego swiece kazal wykrecic?

ostap pisze:Pozostaje pytanie co to był za dźwięk wczoraj po którym zgasiłem silnik?


Wlasnie ;)

Turbina na wolnych i w czasie jazdy raczej nie wydaje takich dzwiekow, ale montujac ja powinienes chyba pomyslec o zmianie czujnika doladowania (wyzszy zakres pomiaru) i nowej mapie doladowania.
Michal
ostap
Forumowicz
Posty: 21
Rejestracja: 24 sie 2010, 18:35
Auto: 1M
Model: 1.9 TDI ALH
Skąd?: Biała Podlaska

Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Post autor: ostap »

Kazał wykręcić bo podejrzewał że w komorze spalania zebrał się olej silnikowy i dlatego ciężko było przekręcić silnikiem a po wykręceniu świec zostałby wydmuchany i pozwoliłoby to stwierdzić że panewek nie zatarłem.
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Wymiana turbo i rozwalenie silnika?

Post autor: Sony »

ostap, proszę dopasować temat: viewtopic.php?t=2372
ODPOWIEDZ