Prace serwisowe po stronie hostingodawcy zostały przesunięte na 05.04 od godz. 22 do 06.04 godz. 6 rano. Forum będzie wtedy niedostpęne. Z uwagi jednak na specyfikę prac, czas niedostępności może się wydłużyć.

[1M] buczenie i wibracje lewarka zmiany biegów i pedałów

Wszystko o silnikach wysokoprężnych
ODPOWIEDZ
radeek9
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 14 gru 2017, 15:18
Auto: Seat Leon 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Biała Podlaska

[1M] buczenie i wibracje lewarka zmiany biegów i pedałów

Post autor: radeek9 »

Witam

To już w sumie trzecie forum na którym piszę, więc może tu natknę się na jakąkolwiek podpowiedź lub sugestię :) Od jakiegoś czasu borykam się problemem buczenia w moim leonie. Buczenie występuje podczas dodawania gazu przy przyspieszaniu oraz przy gazowaniu na postoju. Czasem też bez gazu na biegu jałowym. Początkowo myślałem, że to wina naprężonego wydechu (w sumie tak to buczenie brzmi), gdyż wymieniana była plecionka, jednak po kilku wydechach (każdy z katalizatorem) i oględzinach wydechu przez kilku mechaników (żaden nie znalazł nieprawidłowości), doszedłem do wniosku, że to może coś innego.

Moje podejrzenia padły na którąś z poduszek - obstawiam poduszkę skrzyni biegów, gdyż buczeniu towarzyszą też wibracje lewarka zmiany biegów oraz pedału sprzęgła i gazu. Wibracje te nasilają się wraz z nasileniem buczenia. Czasem gdy buczenie jest "pulsujące", wibracje również.

Czy uszkodzona poduszka skrzyni biegów może powodować buczenie i jednocześnie wibracje? Idę dobrym tropem? Czy ewentualnie takie objawy może powodować pęknięty kolektor wydechowy, albo uszczelka kolektora?
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] buczenie i wibracje lewarka zmiany biegów i pedałów

Post autor: vwir »

Jeśli do buczenia dochodzą wibracje to raczej nie wydech. Zresztą wydech jest prosty do zweryfikowania - odpinasz go od turbiny i sprawdzasz, czy to pomogło.
Wibracje to może być poduszka (uszkodzona lub naprężona - na poduszkach masz regulację na otworach fasolkowych) albo sam silnik (koło dwumasowe, padnięta pompa wtryskowa, itp). Ciężko coś takiego wyczaić przez internet.
radeek9
Forumowicz
Posty: 3
Rejestracja: 14 gru 2017, 15:18
Auto: Seat Leon 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Biała Podlaska

[1M] buczenie i wibracje lewarka zmiany biegów i pedałów

Post autor: radeek9 »

W sumie to nie wpadłem na ten pomysł z wydechem. Jak będę u mechanika to powiem, żeby tak zrobił. Tylko czy wtedy odgłos silnika nie będzie na tyle głośny, że mógłby zagłuszyć buczenie? Chociaż z drugiej strony, jeśli wibracje faktycznie są połączone z wydechem, to przy odpiętym wydechu powinny ustać.... Dzięki za radę. Gdy będę u mechanika wspomnę mu o tym. Myślałem też, żeby sprawdzić, czy to może napinacz paska alternatora tego nie powoduje.

Zapomniałem w pierwszym poście jeszcze wspomnieć, że buczenie i wibracje są najgłośniejsze, gdy przyspieszam na skręconych w lewo kołach, np na zakręcie. Może tu będzie jakiś trop? Kolektor wydechowy też może robić takie cyrki? Czy raczej cykałby przy uszkodzeniu?
ODPOWIEDZ