Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Toledo II generacji
ODPOWIEDZ
rafik
Forumowicz
Posty: 299
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:02

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: rafik »

szymekgd pisze:

Wyjsciem jest nowe auto ;)


Święte słowa hehe ale tylko kogo na nie stać! <zygi>
Na jednym z forum motocyklowym, wypowiadał się ekspert od paliw, że paliwo dojdzie do 6,20 :-/ mam nadzieje, że się będzie mylił. Pozdro dla wszystkich
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: Sony »

rafik pisze:A kolega mógłby sie wypowiedzieć na temat napraw Diesla. Moja ciekawość, może następne moje auto to będzie Diesel! Co ile kosztuje, bo chyba wymiana oleju jest droższa itp i chyba co 10tyś,km? A ile rozrzą, i te wszystkie eksplatacyjne rzeczy? Coś słyczałem o pompowtryskiwaczach, że to droga impreza. A jak wygłąda ubezpieczenie? Droższe?


Wymiana oleju jest droższa ? Olej kupuję wraz z filtrem i wymieniam samemu. Możesz go kolego wymienić nawet co 15 tys. Jednak większość osób, która dba o auta wymienia co 10-12tys. Rozrząd z pompą wody etc, to wydatek rzędu 800-1200zł z robocizną zależy jakiej jakości rzeczy kupujesz. Pompowtryskiwacze ? Zależy jaka wersja, ja mam pompę rotacyjną. Poczciwa 110-ka ASV i bajka :) Ubezpieczenie droższe hmmm... A to akurat pierwsze słyszę. Może jakieś grosze tak ze względu na pojemność silnika choć pewien nie jestem.

Czego nie daje gaz w porównaniu do diesla ?
1. Radości z jazdy (dynamika, moment obrotowy).
2. Mniejsze spalanie.
3. Zużycie silnika bez porównania.

Wiadomo, że każdy swoje chwali, jednak grunt to szukać auta dotąd aż znajdzie się to właściwe. Ja szukałem jakieś pół roku na dobrą sprawę. W końcu znalazłem i jestem bardzo zadowolony. Nie zamieniłbym mojej 110ki na żadną komorę gazową :)

Dziękuję za uwagę :P
Awatar użytkownika
regii.kr
Forumowicz
Posty: 903
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:47
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Kraków

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: regii.kr »

Sony pisze:Wiadomo, że każdy swoje chwali, jednak grunt to szukać auta dotąd aż znajdzie się to właściwe. Ja szukałem jakieś pół roku na dobrą sprawę. W końcu znalazłem i jestem bardzo zadowolony. Nie zamieniłbym mojej 110ki na żadną komorę gazową :)

Dziękuję za uwagę :P


diesel pojeździ dłużej od benzyny z gazem a co do kosztów to jak doliczymy koszty przeglądów i montażu gazu to jak mało się jeździ to się nie opłaca gazu zakładać a ceny oleju takie same jak do benzyny ja też szukałem ponad pół roku a co widziałem to moje :)
dlatego skorzystałem z firmy http://www.sumex.pl/ i złożyłem zamówienie na tolka w dieslu i jak dostałem telefon po 2 tyg. i sprawdziłem czy jest ok km/serwis/blacha i zrobione teraz mam nim 40 tyś i jeszcze pojeździ taka zaleta auta w dieslu :) stan licznika 229000.km
rafik
Forumowicz
Posty: 299
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:02

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: rafik »

Panowie, możemy się spierać w nie skończoność.. ;-)
Zróbmy porównanie!
1. Kupiliśmy auto w idealnym stanie i przez 30tyś.km tylko go tankowaliśmy!
2. Może później w dalszej części eksploracja + części!

1
Załóżym, kupujemy auto, cana diesla, a cena benzyny + gaz ta sama. :-P Chociaż na allegro różnice są większe niż 2,5-3,5 tyś.zł. (cena dobrej instalacji)

Załóżmy rocznie robimy 30tyś. km.
Moje doświadczenie, na podstawie megane 1,4. Tolka ma kilka tygodni i jeszcze nie umie się na jego temat wypowiedzieć. ( Na razie wiem o Tolku, bo kupiłem olej evolition 4l + f. benzyny + f. oleju =149,70zł)

- Gaz średnio 8,5l, ponieważ miasto latem około 8l zima 10l, trasa 7,5 chociaż mi na trasie około 7l a nawet rekord 6,8 (120 a czasmi 140 czyli eko)
- Przeglądy 15tyś wg. książki serwisowej olej + filtr oleju + f. gazu (120-140zł za wszystko + 20zł robocizna)
Kupuje elf evolution dlatego że mniej pali, bańka ma 4l więc zostaje na następny przegląd około 1l.
-Przegląd auta jak dobrze pamiętam 162zł
-OC 1,4 Hestia 324zł na rok (pakiet z mieszkaniem 284zł) lub najtańsza opcja MTU 277zł!
-Drugi przegląd (około 100zł) kupuje 2l. oleju, mam 1l z poprzedniej. (2x28zł + filtry oleju około 16zł + gazu okolo 5zł + robocizna 20zł)
- Cena gazu średnio 2,40zł, ponieważ latem około 2,10-2,20zł a teraz zima około 2,60zł
- Paliwo bp około 20l, ja kupuje zimą około 5l benzyny na 2m-c, a latem 5l ma 4m-c
Podsumowanie: roczne wydatki
Średnio 8,5l x 2,40zł = 20,40 (100km) x 300 = 6120zł + 723zł (oc i przeglądy) + 96zł (20l benzyny).
Czyli bez sciemy 30tyś.km + oc i przeglądy + benzyna na rok potrzebuje 6939zł
A ile potrzebuje na rok disla?
PS. Jeżeli zrobiłem jakiś błąd w obliczeniach, proszę o sprostowanie..
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: Sony »

Ja to Twoje podsumowanie zakończę jednym zdaniem.

Gaz zakłada osoba, która szuka oszczędności - dieslem jeździ osoba, która szuka przyjemności.

Punkt widzenia natomiast zależy od punktu siedzenia. (czyt. Naszych zasobów finansowych).

Do założyciela tematu:
Jeśli stać Cię na diesla to kupuj diesla (zakup, utrzymanie etc.), jeśli nie to kupuj benzynę z gazem. Wiadome jest, że diesel jest droższy w utrzymaniu, jednak rekompensuje się kilkoma rzeczami których w gazie nie doznamy (pisałem o tym wcześniej).

Dla mnie temat bez końca, więc bezsensu dywagować.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kitaj
Forumowicz
Posty: 2816
Rejestracja: 01 lip 2008, 23:52
Auto: E46 330xd/A6 C5 2.8
Model: M57D30/2.8 ALG
Skąd?: Okolice Oławy

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: Kitaj »

Co do przyjemności benzyny to można dodać ze po założeniu fajnego tłumika mamy świetny dzwięk no i w benzynie tez jest odcięcie które równie mistrzowsko brzmi ;-)

No ale spalanie i przyspieszenie to jednak stawiam na korzyść Diesla :-P
rafik
Forumowicz
Posty: 299
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:02

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: rafik »

Sony

Gaz zakłada osoba, która szuka oszczędności


I tu się zgadzamy :mrgreen: Podam mój przykład, gdy założyłem gaz do pierwszego auta, 1999 roku w tym samy roku byłem nad morzem 19 razy (dodam że taki wypad jak dla mnie to 500km w obie strony ) ale jazda był tak śmiesznie tania, że prawie w każdy weeked jeździliśmy.

Sony a mógłbyś tak uczciwie opisać jak to wygląda w diselu? Taki przykład jak mój 30tyś.km i rok jazdy!

Ktoś zadał pytanie "disel czy benzyna + gaz" może warto dokończyć i dać pełen obraz różnic???
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: Sony »

rafik zależy jak mam na to spojrzeć. No ale ok specjalnie dla Ciebie rozpiszę...

Zakładany przebieg roczny -> 30.000km

1. Paliwo (średnie spalanie 5,5l)
a) ropa ze stacji -> 4,70zł/l = 25.85zł/100km, a więc 7755zł
b) ropa od znajomego tirowca -> 3,50zł/l = 19,25zł/km, a więc 5775zł

2. Wymiana oleju + filtra oleju
a) co 10 tys. km dla osób szczególnie dbających o auto = ~450zł (olej Motul pełen syntetyk + filtr Mann)
b) co 15 tys. km wg książki serwisowej = ~300zł (części jak wyżej)

3. Przegląd auta = 100zł

4. OC z max zniżkami (Inter Risk) -> 330zł

Wariant nr 1 = 7755 + 450 + 100 + 330 = 8635zł
Wariant nr 2 = 5775 + 300 + 100 + 330 = 6505zł

Nie wliczałem już rzeczy takich jak filtr paliwa, filtr powietrza etc, bo Ty również tego nie uczyniłeś. Jednak olej pierwsza klasa i filtry Mann. Zawsze można na oleju przyoszczędzić jeszcze. Nie bawiłem się w to, że zostanie mi litr oleju etc z 5l bańki. OC policzone orientacyjnie bez szukania.

PODSUMOWANIE:

Benzyna + Gaz: 6939zł
Diesel.............: 6505zł or 8635zł

Co Ty na to ?
Kolejnym plusem diesla jest to, że ropę możesz kupić na lewo, a gazu i benzyny nie.
Awatar użytkownika
Kitaj
Forumowicz
Posty: 2816
Rejestracja: 01 lip 2008, 23:52
Auto: E46 330xd/A6 C5 2.8
Model: M57D30/2.8 ALG
Skąd?: Okolice Oławy

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: Kitaj »

Sony pisze:Kolejnym plusem diesla jest to, że ropę możesz kupić na lewo, a gazu i benzyny nie.


No właśnie :mrgreen: I to nawet nie po 3.50 a po 2zł :-) Przy cenie na dystrybutorze w tamtym okresie 4.30 to az chciało sie jezdzić :-)

A tak dla informacji to często sie oferują ludzie na skupie palet, logiczne zajezdząja tam tiry wiec zawsze jakies "oszczędnosci" pan magazynier bedzie posiadał ;-)
Tak że wracajac do tematu dieslem można przyoszczędzić.

Poza tym powinnismy zaczynac od tego zeby porównywac silniki podobnej mocy benzyny i diesla. Co z tego ze benzyna spali 8litrów gazu jezeli jest to 1.4 75km a porównujemy go z 1.9 110km. Porównajmy diesla z 1.8 benzyną +lpg gdzie tak jak koledzy piszą pali im około 12 litrów gazu...

Tak to ja mogę podać VW Lupo 3L. Pojemnosc 1.2 Tdi skrzynia automat i pali uwaga 3 litry na 100 to daje ponizej 15zł za przejechanie 100km :-)
rafik
Forumowicz
Posty: 299
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:02

Diesel czy benzyna (+gaz) ?

Post autor: rafik »

Sony, dzieki za jasny opis..
Filtra paliwa nie wliczyłem ponieważ wliczyłem filtr gazu, a paliwa przy 20l rocznie, wybacz ale ja raczej nie wymieniam! :-P
Ale to dodatkowe w twoim wypadku jakieś 75-90zł x2 lub x3. Ale to tam Pan Pikuś :mrgreen:
Ja za jednym zamachem wymieniam olej f.oleju i f.paliwa/gazu. Ale można rzadziej! Olej elf evolution 5w30 to raczej nie "krzak" (moja opinia)
Co prawda nie każdy może i chce kupować paliwo podejrznego pochodzenia lub niewiadomej jakości. Ale to już inna historia.
Dziekuje za twój opis to pozwoli na jasy obraz kosztów idealnego auta tzn. bez napraw. Jeszcze raz dzieki kolego :lol:
Ps. "2. Może później w dalszej części eksploracja + części!"

[ Dodano: 2011-01-06, 21:40 ]
Kitaj, tak jak Sony, rozumie wasze oburzenie! Ale podałem mój przykład 1,4 75 megane. W Tolku jeszcze nie wiem, a na forum głównie tdi, może ktoś z doświadczeniem 50tyś lub może 100tyś na gazie coś dopisze?!?!
ODPOWIEDZ