Prace serwisowe po stronie hostingodawcy zostały przesunięte na 05.04 od godz. 22 do 06.04 godz. 6 rano. Forum będzie wtedy niedostpęne. Z uwagi jednak na specyfikę prac, czas niedostępności może się wydłużyć.

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Czyli zrób to sam i pochwal sie na forum.
Awatar użytkownika
Danielek.
Forumowicz
Posty: 1853
Rejestracja: 11 kwie 2011, 21:34
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9
Skąd?: WA

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: Danielek. »

Kupujemy zestawik u mnie jest to Febi koszt 20 zł za 2 sztuki

UWAGA SĄ 3 WIELKOŚCI 19mm,21mm,23mm ORAZ DWA RODZAJE GUMEK I OBEJM Z GARBIKIEM ORAZ BEZ GARBIKA

W moim przypadku były to 21mm bez garbika silnik 1.8 20V 2001r

Zaczynamy od odkręcenia łącznika stabilizatora od wahacza ważne aby zrobić to z obydwu stron ponieważ łatwiej będzie zdemontować jak i później zamontować tuleję wraz z obejmą.

Następnie odkręcamy śrubę kluczem 13 trzymającą obejme tulei.

Po odkręceniu chwytamy śrubokręt i przy jego pomocy wyciągamy obejmę a następnie demontujemy gumkę ze stabilizatora.

Moje po 11 latach wyglądają tak:

Stara VS nowa

Po tych czynnościach należy dokładnie oczyścić stabilizator z rdzy w miejscu gdzie będzie osadzona nowa gumka oraz wyczyścić obejmę ja użyłem do tego noża a następnie papieru ściernego.
Przed montażem należy nałożyć nie za dużo smary na gumkę aby zapobiec skrzypieniu.

Podczas przykręcania obejmy zrozumiecie dlaczego należy odkręcić łącznik stabilizatora z obydwu stron jako pierwsze czynności ;-)

Czytając opisy na różnych forach wymiana ta wydaję się wręcz nie możliwa do wykonania samemu w garażu :-)
Wręcz przeciwnie jest to jedna z łatwiejszych czynności do zrobienia przy zawieszeniu i zajmuje nie więcej jak godzinę na obie strony ;-)

Może komuś się do czegoś przyda ten manual :-D
eR
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 wrz 2010, 20:17
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Kielce

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: eR »

Napewno sie przyda kolego. Widzę, że sprawę załatwiłeś bez wjeżdżania na podnośnik ? Do tej pory myslałem, że w warunkach "przedblokowych" :-) nie da się tego zrobić. Kompletuję części i biorę się do roboty bo u mnie nie dość, że skprzypi to jeszcze zaczęło się tłuc, im dłużej jeżdżę tym gorzej. Ale widzę, że bez solidnej dawki jakiegoś penetrantu tego się nie odkręci.
eko_zgonuś
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 10 cze 2012, 22:01

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: eko_zgonuś »

Wymiana rzeczywiście łatwa tylko, że z nowymi gumami może być problem żeby załapać śrubę bo nie starcza gwintu, wówczas trzeba umiejętnie obejmę docisnąć. Co do gum to nie polecam innych niż oryginalne. Z kilku źródeł wiem, że nie oryginalne zaczynają nawet po miesiącu skrzypieć.
eR
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 wrz 2010, 20:17
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Kielce

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: eR »

Napewno będzie problem z wkręceniem śruby. Ale skoro Danielek pisze, że robota koło godziny czasu na obie strony .... :-P
Awatar użytkownika
Danielek.
Forumowicz
Posty: 1853
Rejestracja: 11 kwie 2011, 21:34
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9
Skąd?: WA

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: Danielek. »

Z wkręceniem śruby nie będziecie mieli problemu jeśli postąpicie tj napisałem tz odkręcić z obydwu stron łącznik stabilizatora od wahacza i wtedy wystarczy delikatnie przygiąć obejmę kąbinerkami (praktycznie bez użycia siły) i załapać śrubę z jednej str a z drugiej jak już załapie to można śmiało skręcać obejmę na maxa i przykręcić łącznik
Bez odkręcania łączników jest bardzo ciężko skręcić to z powrotem.
Wbrew pozorom śruby wykręciły się bez najmniejszego problemu.
eR
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 wrz 2010, 20:17
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Kielce

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: eR »

Niestety w przypadku stabilizatora o średnicy 23mm robota nie poszła tak łatwo. Złapanie oryginalną śrubą obejmy z nową gumą okazało się nie do wykonania, nawet po dociskaniu obejmy kombinerkami, śrubokrętami i tym co jeszcze było pod ręką. Straciłem na to z dwie godziny.
Najlepszym sposobem jest wykombinowanie dłuższej śruby, którą można dociągnąć obejme, po paru minatach jak guma się ułoży podmienić na śrubę oryginalną i po problemie. Wtedy z całością roboty napewno zmieścicie się w godznie.
Można też zapodać dłuższe śruby zamiast oryginalnych i wtedy zabawa jeszcze się skraca.
Nie mam pojęcia dlaczego te śruby są tam tak krótkie , jak mogą wejść conajmniej o 2/3 długości większe.
Po robocie zawias malina, żadnego stukania. Warto się pofatygować tym bardziej, że koszt części znikomy.
Awatar użytkownika
kornat
Forumowicz
Posty: 2452
Rejestracja: 13 lis 2009, 21:48
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Tarnobrzeg

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: kornat »

eR, a jaką masz średnicę wewnętrzną tych tulejek?
eR
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 wrz 2010, 20:17
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Kielce

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: eR »

kornat, specjalnie mierzyłem je nawet suwmiarką - wyszło 20,7 mm .... ale wiadomo to jest guma. Dla stabilizatora o średnicy 23 mm mają być gumy o numerze 1J0411314T (z garbem). Po pierwszych przymiarkach zamontowanie ich wydaje sie wręcz nie możliwe. Ale przy użyciu dłuższej śruby robota staje się wręcz przyjemna. Trzeba też pamiętać o posmarowaniu jakimś smarem wewnętrznej strony obejmy bo bez tego trudno wsunąć ją na gumę.
Hubert
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 01 gru 2012, 21:43
Auto: -
Model: -
Skąd?: Katowice/Gliwice

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: Hubert »

Kilka dni temu wymieniałem gumy stabilizatora u siebie w Toledo.
Dobrze jet mieć średnią grzechotkę i nasadkę 13 (do odkręcania śruby mocującej) oraz szczypce nastawne do chwycenia mocowania drążka stabilizatora, inaczej jest problem z wkręceniem śruby (u mnie średnica drążka stab. to 23mm)

Co do smarowania to różnymi preparatami to mechanicy samrują...wazelina techniczne, wd40, smar biały w sprayu, łt43...

Po zmianie brak metalicznych stuków, ulga dla uszu, bo dźwięk był denerwujący.
pelash
Forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: 06 cze 2010, 09:05

[1M] Wymiana tulei gumowych stabilizatora

Post autor: pelash »

Przymierzam sie do wymiany tych tulei i w związku z tym podpowiedzcie mi jakie kupić do Toledo 1,6AKL z 1999r.
ODPOWIEDZ