[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Czyli zrób to sam i pochwal sie na forum.
ODPOWIEDZ
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: olinek2 »

Witajcie, dzisiaj kolejny manual :)
W moim aucie irytował mnie nieco podczas dłuższej trasy wieczorem kolor podświetlenia zegarów. Kiedy zobaczyłem kolorystykę w nowym Leonie od razu przypadła mi do gustu i zapragnąłem mieć coś podobnego u siebie :) Wybór padł na czerwone wskazówki i białe podświetlenie tarcz (tak by wskazówkami nawiązać do reszty podświetlenia w aucie).
Do zabawy potrzebujemy około 14-20ledów SMD w rozmiarze 3528, ilość zależnie od tego co chcemy zmieniać, zawsze lepiej mieć w zapasie trochę diodek ;).
Zaczynamy :D
By wyjąć licznik opuszczamy kierownicę maksymalnie i ciągniemy ją do siebie. Odkręcamy dwa wkręty od osłony. Demontujemy osłonę, trzeba chwycić ją na środku (musi się odgiąć) a następnie naciskamy ją tak by uwolnić jeden wpust na śrubę, a potem drugi :) Na początku trzeba się trochę namęczyć by wyjąć, ale później licznik demontuje się w 2 minutki albo i mniej :D. Potem to już dwie śruby od licznika, zwalniamy zatrzask i wyjmujemy licznik.
Tak wygląda przedmiot nad którym się będziemy pastwili:
Obrazek
Zaczynamy od przecięcia taśm i zwolnienia zatrzasków:
Obrazek
Następnie uwalniamy z zatrzasków podstawę:
Obrazek
Zdejmujemy wskazówki, trzeba je przekręcać i ciągnąć (robimy to tak by ogranicznik w serwie zablokował ośkę, ale wskazówki i tak się dają przekręcić i wtedy kręcimy i ciągniemy). Potem odwracamy licznik na plecy.
Obrazek
Odblokowujemy ramki wyświetlaczy, zwalniamy zatrzask i wyciągamy płytę z białego plastiku. Teraz wylutowujemy stare diody od podświetlenia i lutujemy nowe. Najlepiej użyć do tego lutownic oporowych, najlepiej dwóch, wtedy można podgrzac obydwie końcówki i dość znacznie pomaga to sprawnie wymienić diody. Przy wlutowywaniu należy zwracać uwagę na ścięty róg diody (w nowych i starych muszą być z tej samej strony).
Obrazek
Obrazek
Aby wlutować zwykłe diody jako kątowe należy nanieść dużo cyny na jeden z padów na płytce. Następnie cwytamy diodę pęsetą i przystawiamy do padu (pionowo). Przy pomocy grotu lutujemy jedną nogę diody, następnie lutujemy drugą. Dioda spokojnie utrzyma się na cynie, jedynie musi być to cyna ołowiowa, bo PBfree są zbyt kruche szczególnie w warunkach jakie panują w aucie.
Obrazek
Jedynym problemem są wskazówki od temperatury i paliwa. By świeciły na czerwono należy dorobić tuleje doświetlające. Ja zastosowałem rurkę termokurczliwą pomalowaną w środku na biało przyklejoną klejem na gorąco. Diody dwie w szereg z rezystorem 1,5kohm. Gdzie należy szukać zasilania wyjaśniłem na zdjęciu :)
Obrazek Obrazek Obrazek

Po złożeniu:
Obrazek

A tak w nocy(wskazówka już wyrównana :)):
Obrazek

Pozdrawiam i życzę owocnej pracy :)
Olek

Pozwoliłem sobie skopiować swój poradnik tutaj, bo nie każdy z TCP ma konto na IKS :)
Awatar użytkownika
Wyplosz
Forumowicz
Posty: 868
Rejestracja: 11 cze 2010, 12:01
Auto: TOLEDO 1M
Model: AGZ
Skąd?: Krosno / Rzeszów / Stalowa Wola

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: Wyplosz »

wygląda świetnie, a ile cenisz za taka przyjemność ?? info może być na PW
- Miałeś kiedyś marzenia ??
- Tak miałem zostać kierowcą rajdowym
- I co ?
- I zostałem piratem drogowym :D
Awatar użytkownika
pushq
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 13 wrz 2010, 18:16

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: pushq »

nie powiem...nawet fajnie to wyglada :P zrobilbym sobie tez cos takiego ale na razie nie mam pieniedzy na nowe zegary wiec to zostawie :D:D
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: olinek2 »

A po co nowe zegary ? Przecież to oryginalne ;) Chyba że FIS'a chcesz ;)
Awatar użytkownika
pushq
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 13 wrz 2010, 18:16

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: pushq »

olinek2 pisze:A po co nowe zegary ? Przecież to oryginalne ;) Chyba że FIS'a chcesz ;)


Po to, że z moim talentem jak się za to zabiorę to już będzie trzeba nowe zegary :D
kuba88w
Forumowicz
Posty: 535
Rejestracja: 10 sty 2011, 16:40
Auto: Lexus IS 200
Model: 2.0 R6
Skąd?: Ustrzyki Dln.

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: kuba88w »

pushq, najlepiej dać do speca który trochę zna się na lutowaniu i wie co z czym :-) dlatego ja czekam aż wujek przyjedzie i jadę z koksem :-D
Awatar użytkownika
koti
Zasłużony
Posty: 1394
Rejestracja: 04 sie 2008, 16:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Grójec

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: koti »

kuba88w pisze:dać do speca który trochę zna się na lutowaniu

Ja tam nie widzę z tym żadnego problemu żeby zrobić to samemu :DDD
Ostatnio zmieniony 11 maja 2011, 22:23 przez koti, łącznie zmieniany 1 raz.
Seat Toledo II, 1.9 TDI 110 KM ASV, 2000r.
Awatar użytkownika
Kitaj
Forumowicz
Posty: 2816
Rejestracja: 01 lip 2008, 23:52
Auto: E46 330xd/A6 C5 2.8
Model: M57D30/2.8 ALG
Skąd?: Okolice Oławy

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: Kitaj »

Szczęka opada... Zawsze mam szacunek dla elektroników bo bawić sie w takie rzeczy to dla mnie czarna magia...

Szacun ! :-)
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: olinek2 »

Pushq, to możesz w drodze z Bydgoszczy do Wałbrzycha zahaczyć Wrocław i się zrobi ;)

Myślałem o zmianie wszystkich LEDów w aucie na białe, ale jednak czerwień wygląda fajnie, w radiu mam wyświetlacz na biało ustawiony(a klawisze na czerwono) i nawiązuje on do licznika :) Trzeba by się kiedyś zebrać o obfocić mojego Tolka w końcu :)

Swoją drogą jak ktoś ma Climatronik to nie problem jeszcze zająć się np. wyświetlaczem w nim, podobnie z radiem fabrycznym i nuda jest już ździebko przełamana :)
kuba88w
Forumowicz
Posty: 535
Rejestracja: 10 sty 2011, 16:40
Auto: Lexus IS 200
Model: 2.0 R6
Skąd?: Ustrzyki Dln.

[1M] Zmiana koloru podświetlenia zegarów

Post autor: kuba88w »

olinek2, a powiedz mi jeszcze w jaki sposób ustawić wskazówkę prędkości? i czy ją się tylko ustawia czy tą od obrotów też? :-)
ODPOWIEDZ