Prace serwisowe po stronie hostingodawcy zostały przesunięte na 05.04 od godz. 22 do 06.04 godz. 6 rano. Forum będzie wtedy niedostpęne. Z uwagi jednak na specyfikę prac, czas niedostępności może się wydłużyć.

[1M] Czyszczenie wkładki zamka

Czyli zrób to sam i pochwal sie na forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mad_Maxs
Forumowicz
Posty: 85
Rejestracja: 02 sie 2017, 09:39
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 AGN
Skąd?: Legnica

[1M] Czyszczenie wkładki zamka

Post autor: Mad_Maxs »

Instrukcja demontażu wkładki jest na forum, więc bez sensu ją powtarzać :)

Tak wyglądały moje zamki po wielu latach używania tylko pilota od centralnego. W jeden z nich, nawet nie dało się włożyć kluczyka :D
Obrazek Obrazek

Jeżeli Wasz zamek się nie obraca, albo kluczyk nie wchodzi, to zalecam minimum 12h w kąpieli (najlepiej utradźwiękowej, ale kto ma taki bajer w garażu), w moim przypadku w ropie:
Obrazek Obrazek

No to lecimy. Przytrzymujemy sobie wiosełki, dociskając je delikatnie w dół i wyciągamy zawleczkę:
Obrazek

Gdy poluzujemy docisk, zapewne wszystko i tak nam się rozpadnie, bo wypchnie to sprężyna, ale od góry montowany jest ten elemetn:
Obrazek

Pod nim znajduje się naciągnięta sprężyna oraz kolejny element układanki
Obrazek

Po jego wyjęciu, wkładamy kluczyk i popychając od wewnętrznej strony, wyciągamy cały bębenek razem z kluczykiem:
Obrazek

Na koniec z obudowy wyciągamy element na którym blokują się nasze zapadki:
Obrazek

Elementy naszego zamka:
Obrazek

Delikatnie wyciągamy kluczyk z bębenka, tak żeby nam zapadki nie powyskakiwały. Każdą z nich można delikatnie podważyć i wyjąć, a razem z nią,
jej sprężynkę. Warto zapisać sobie kolejność zapadek (mają wybite numery), inaczej czeka nas rzeźba z ich dopasowaniem do kluczyka :)
Obrazek

Wszystko wrzucamy do kąpieli
Obrazek

Przy składaniu, warto zapadki, sprężynki, bębenki, itd. nasmarować smarem (nie wiem jaki jest zalecany, ja dałem samochodowy).
W tym momencie jest najtrudniej, bo zakładamy sprężynę, którą musimy skręcić :
Obrazek
Zakładamy kolejny element tak żeby ząbek trafił na swoje miejsce:
Obrazek Obrazek

Teraz wystającą sprężynę tak, żeby weszła pod ten element z ząbkiem, jednocześnie gdy już wskoczy blokujemy ją palcem, dociskamy wiosełkiem i zakładamy zabezpieczenie (zawleczkę). Nie dało się z tego zrobić zdjęcia :) myślę że jak ktoś popatrzy na to przy rozbieraniu to załapie o co chodzi.

I gotowe :)
Obrazek
ODPOWIEDZ