[1M] Nie działają zegary

Wszystko o elektryce w aucie
siewior

[1M] Nie działają zegary

Post autor: siewior »

Witam,

jesienią pojawił sie w moim Tolku 1,9 TDi 110KM problem z zegarami w desce rozdzielczej. Mianowicie podczas jazdy zegary (wskazówki) raz działają a raz nie. Jak się wyłączą to wszystkie (prędkość, obroty, temp, paliwo) schodzą na zero. Po chwili załączają się jak gdyby nigdy nic. Podświetlenie w tym czasie działa normalnie. Dodam, że gdy w grudniu, styczniu i połowie lutego były mrozy - wszystko działało idealnie. Ale teraz jak się ociepliło (powyżej 0st.C) to powtarza się sytuacja z jesieni.

Znajomi mówią, że to może być tzw. "zimny lut" w elektronice zegarów. Czy posiłkując się postem viewtopic.php?t=1172&highlight=ringi mam sznase na naprawę tego samemu? Czy po wyjęciu zegarów jest dostęp do ich elektroniki, tak by móc każdy element przelutować (roztopić cynę na łączeniach elementów)?

A może to nie zimny lut?

Dzięki za podpowiedzi.
Pzdr,
siewior
Ostatnio zmieniony 25 lut 2010, 13:21 przez siewior, łącznie zmieniany 1 raz.
kamilwsp
Forumowicz
Posty: 150
Rejestracja: 17 lut 2010, 22:54

[1M] Nie działają zegary

Post autor: kamilwsp »

A ja mysle ze moze tez sypie sie procek w zegarach i temu takie cyrki. Obserwuj co bedzie sie dzialo dalej. jezeli sie bedzie pogarszac to bedzie to. Zimnych lutow nie przelutujesz bo tam jest plytka kilku warstwowa i nie masz szans na zlutowanie sciezki w srodku.. Chyba ze tylko przelutowac tam gdzie wchodza piny te w ktore sie potem wpina kostki.
diagnostyka VAG, elektromechanika samochodowa
VAG i inne...
siewior

[1M] Nie działają zegary

Post autor: siewior »

Problem ze wskazówkami jak, tak jest. Wyjąłem zegary, rozkręciłem, przelutowałem wszystkie piny od kostek na płytce i dalej to samo - raz działa, raz nie.

Jednak natrafiłem na dziwne zjawisko podczas zabawy przy bezpiecznikach (tych z boku, jak się otworzy drzwi kierowcy). Jak wyjmę bezpiecznik nr 15 (Deska rozdzielcza, automatyczna skrzynia biegów 5A) to zegary zaczynają działać i jest OK. Podświetlenie deski działa jak gdyby nigdy nic. Jeśli jednak wyłączę silnik na wyjętym bezpieczniku to zegary zostają na swoich pozycjach i dopiero jak go włożę z powrotem, wskazówki opadają.

Dziwne to i już nic nie rozumiem co to może być. Silnik odpalony, zegary nie działają. Wyjmuję bezpiecznik nr 15, zegary działają, wkładam bezpiecznik - nie działają, wyjmuję znowu działają, gaszę silnik, zegary zostają w pozycjach (olej, wacha, obroty).

Zamieniałem bezpieczniki i wkładałem inne 5A ale nic nie pomagało. Nawet rozkręciłem cały plastik pod kierownicą i odsłoniłem przekaźniki, ale te wiązki kabli które idą do bezpieczników są raczej OK - przynajmniej nic nie widziałem, że coś było grzebane.

Gdzie jeszcze szukać rozwiązania problemu?

Pozdrawiam!
Janek
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 19 sty 2011, 08:51

[1M] Nie działają zegary

Post autor: Janek »

Witam serdecznie.
Mam podobny problem. Posiadam Toledo II benzynka 1.4 16V z 2001 roku z podstawowym komputerem. Pewnego dnia opadały mi liczniki i gasło podświetlenie deski, ale po chwili wracało do normy. Od kilku dni liczniki (prędkość, obroty, temp. oleju, ilość paliwa, temperatura na zewnątrz) nic nie wskazują, brak jest podświetlania zegarów, nie świeci się także kontrolka od ręcznego. Jedyne co działa to kontrolka od świateł i kierunkowskazów. Czy ktoś wie w czym może tkwić problem?
Za pomoc z góry dziękuję.
Janek ze Szczecina
wierny62
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 01 mar 2010, 00:15

Licznik i przedziwne zjawiska

Post autor: wierny62 »

Witam ponownie, niestety muszę założyc 2 temat, jechałem ostatnio na giełdę ze znajomym , i jak wracaliśmy jechał on swoim nowo kupionym autem, i dzwoni, żebym nie jechał ok. 160 a ja do niego mówię, że mam na liczniku 140 max i co dziwne jak on mówił, że sam ma 140 ...

2sprawa miałem pedal gazu wciśnięty do końca a licznik się blokował ok 140 i dalej wskazówka nie szła dalej, normalnie jaja, można jakoś to naprawic ?? bo nie wyobrażam sobie dalszej jazdy tak eh...
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

[1M] Nie działają zegary

Post autor: szymekgd »

Prezkladany licznik? Oby nie z anglika ;)
wierny62
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 01 mar 2010, 00:15

[1M] Nie działają zegary

Post autor: wierny62 »

szymekgd pisze:Prezkladany licznik? Oby nie z anglika ;)


po czym to poznac? / w najbliższym czasie mam zamiar założyc licznik 1/2 fis z passata b5 więc mam nadzieję, że wtedy już o błędach nie bd mowy.
Awatar użytkownika
goomis86
Forumowicz
Posty: 449
Rejestracja: 25 lip 2009, 07:35
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ARL
Skąd?: Bielsko-Biała

[1M] Nie działają zegary

Post autor: goomis86 »

wierny62, mam nadzieję, ze kolega wie co i jak trzeba zrobić :-) (obudowa z licznika A3 + wsad z GIV)
wierny62
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 01 mar 2010, 00:15

[1M] Nie działają zegary

Post autor: wierny62 »

goomis86 pisze:wierny62, mam nadzieję, ze kolega wie co i jak trzeba zrobić :-) (obudowa z licznika A3 + wsad z GIV)



kolego odezwij się do mnie na gg jak możesz : 1426677, pozdro
lofiks
Forumowicz
Posty: 16
Rejestracja: 13 lut 2011, 09:26

Nie działają zegary

Post autor: lofiks »

Witam w DZIALE TECHNICZNYM > ELEKTRYKA

Dziś postanowiłem podsuszyć wykładzine w tolku bo troche sie gnój po zimie zrobil. Suszyłem z 4-5 godzin. poskręcałem wszystko, wsiadam do auta przekręcam kluczyk i ...
na zegarach cisza.. nic sie nie swieci, wskazniki obrotow predkosci paliwa i temp ani drgna, świeci sie tylko kontrolka akumulatora.
jak sprawdzalem swiatla to takie rzeczy jak kontrolki swiatel dzialaja bez zarzutu i kontrolki kierunkow i swiatel wszystko niby dziala wiec jakby część pradu dochodzila.

Dodam ze jak odpalam auto to owszem odpali ale po 2-3 sek gaśnie. Obstawialem immo ale dzwonilem do poprzedniego wlasciciela mowi ze immo nie ma bo zakladal centralny zamek i ma oddzielne piloty do tego...jest tylko sterownik centralki..
sciaganie klemy z aku nie pomoglo - zobacze jeszcze co sie stanie jak odlacze aku na dluzej - gdzies powyzej godziny..


macie jakies pomysły?? odkad kupilem tą padake to strach nią jezdzic bo nie wiadomo czy sie wroci.. :567:

słowo od redakcji by Sony:
Spójrz na nazwę tematu i zobacz co się zmieniło. W opisie chodzi o podanie wersji Toledo, a Ty dodałeś wpis na początku o dziale nie wiem po co. Tak trudno czytać ze zrozumieniem ze wzorca ? :569: Bez odbioru.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2011, 17:13 przez lofiks, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ