Prace serwisowe po stronie hostingodawcy zostały przesunięte na 05.04 od godz. 22 do 06.04 godz. 6 rano. Forum będzie wtedy niedostpęne. Z uwagi jednak na specyfikę prac, czas niedostępności może się wydłużyć.

[1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Wszystko o elektryce w aucie
Banan
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 17 sie 2017, 09:54
Auto: 1L
Model: 1.6
Skąd?: Kraków

[1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: Banan »

Mam podobny problem. Wentylator chodzi bardzo głośno i często się włącza, nawet jak odpalę samochód i stoi sobie na wolnych obrotach. Ponadto zabiera strasznie dużo mocy samochodowi jak się włącza - obroty spadają, żeby po momencie się ustatkowały. Kilka razy doszło do takiej sytuacji, że stojąc na światłach z włączoną klimatyzacją, uruchomił się wentylator i samochód mi zgasł. Totalnie nie wiem na co zwrócić uwagę, gdyż dopiero zaczynam swoją przygodę z mechaniką samochodową. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i sugestie.
Awatar użytkownika
irocket
Forumowicz
Posty: 1131
Rejestracja: 03 sie 2013, 12:46
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9TDi 1Z
Skąd?: Rzeszów / Krosno

[1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: irocket »

Jaki alternator (natężenie prądu) masz w tym 1.6?
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: vwir »

Nie wiem, gdzie jest bezpiecznik wentylatora w 1L, ale zacząłbym od sprawdzenia, czy w jego miejscu nie znajduje się gwóźdź albo czy nie jest zupełnie pominięty.
Banan
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 17 sie 2017, 09:54
Auto: 1L
Model: 1.6
Skąd?: Kraków

Re: [1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: Banan »

irocket pisze:Jaki alternator (natężenie prądu) masz w tym 1.6?
Jeżeli jest to opisane na alternatorze, to sprawdzę to weekend.
vwir pisze:Nie wiem, gdzie jest bezpiecznik wentylatora w 1L, ale zacząłbym od sprawdzenia, czy w jego miejscu nie znajduje się gwóźdź albo czy nie jest zupełnie pominięty.
To również sprawdzę w weekend i dam znać.

Dzięki za szybką reakcję!
Banan
Forumowicz
Posty: 4
Rejestracja: 17 sie 2017, 09:54
Auto: 1L
Model: 1.6
Skąd?: Kraków

Re: [1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: Banan »

Banan pisze:
irocket pisze:Jaki alternator (natężenie prądu) masz w tym 1.6?
Jeżeli jest to opisane na alternatorze, to sprawdzę to weekend.
vwir pisze:Nie wiem, gdzie jest bezpiecznik wentylatora w 1L, ale zacząłbym od sprawdzenia, czy w jego miejscu nie znajduje się gwóźdź albo czy nie jest zupełnie pominięty.
To również sprawdzę w weekend i dam znać.

Dzięki za szybką reakcję!
Co do alternatora to wiem, że jest tylko firmy bosh... nie znalazlem zadnych oznaczeń, jakieś pomysły gdzie to może być?

Co do wentylatora: model w załączniku. Szukajac bezpiecznika do wentylatora zauważyłem że jeden z bezpiecznikow jest znowu nadtopiony ( wymieniałem go jakieś dwa miesiace temu) ale nie mam pojecia od czego może być i dlaczego go topi...ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: vwir »

Jeśli jest nadtopiony to raczej nie jest taki, jak powinien być. Poszukaj, za co odpowiada. Albo wyjmij i zobacz, czy wiatrak będzie nadal działał.
Awatar użytkownika
irocket
Forumowicz
Posty: 1131
Rejestracja: 03 sie 2013, 12:46
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9TDi 1Z
Skąd?: Rzeszów / Krosno

[1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: irocket »

W 1L za bardzo pod maską bezpieczników być nie powinno, więc w zasadzie nie wiem od czego one wszystkie są.
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: vwir »

Jesteś pewien? Dokładałem kiedyś klimę do golfa III i cały sterownik wentylatorów wraz z bezpiecznikami był właśnie pod maską. 1L w dużej mierze bazuje na golfie III, dlatego może być podobnie.
Awatar użytkownika
irocket
Forumowicz
Posty: 1131
Rejestracja: 03 sie 2013, 12:46
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9TDi 1Z
Skąd?: Rzeszów / Krosno

[1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: irocket »

Pod maską mam jeden duży bezpiecznik od świec i tyle. Co prawda klimy nie mam, ale bezpiecznik od klimy to jest chyba w kabinie, od wentylatora na pewno w kabinie mam.
Awatar użytkownika
szymlis
Forumowicz
Posty: 289
Rejestracja: 29 mar 2014, 15:12
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.6i oraz 2.0 16V
Skąd?: Radom

[1L] Wentylator / wiatrak chłodnicy

Post autor: szymlis »

Cześć.
Problem ze swoim wentylatorem rozwiązałem instalując nowy went typu spal i wywaliłem całkowicie fabryczny. Póki co działa tylko podłączony jest nieco druciarsko. Na wtyczce mienrikiem znalazłem miejsce gdzie się wpiąć na 1 bieg (nowy ma oczywiście jedną prędkość). Zastanawiam się co jednak z resztą przewodów z tej 4 pinowej wtyczki. Cały czas zastanawiam się od czego jest 4 przewód. Tak jak pisał Irocket miedzy grubym a cienkim mam 1 bieg, zakladam ze miedzy grubymi nie kłamał i jest 2 bieg :) a co z drugim cienkim przewodem?
Na moje rozumienie schematu jaki znalazłem do 1L na wtyczkie silnika idą 3 żyły.
Czy wentylator jest sterowany również jakoś z klimatyzacji?
ODPOWIEDZ