[ALL] Skrzynia biegów

Tematy ogólno-techniczne
hCYk
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:00
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.6 16V
Skąd?: Jarosław

[ALL] Skrzynia biegów

Post autor: hCYk »

Witam wszystkich. Otóż od jakiegoś czasu mam problem ze zmianą biegów i nie tylko. Na zimnym silniku jedynka strasznie ciężko wchodzi ale tylko gdy wrzucam ją z wyższego biegu. Przykładowo wsiadam rano do auta, rozpędzam auto do 2 przez co chce zmienić na 1 i tu trzeba wręcz użyć siły albo pomachać lewarkiem na boki kilka razy. Sprzęgło wciskam do samego końca a mam wrażenie tak jakby całkowicie niewysprzęglał. Przy hamowaniu też czasami ten pedał jest twardy a czasami lekko miękki. Czy może być to wina starego płynu hamulcowego bo z tego co wiem to on odpowiada też za pompę sprzęgła? Jeżeli nie to gdzie szukać przyczyny? Raz miałem sytuacje że stałem w korku na 1 i gdy puszczałem hamulec auto delikatnie jechało do przodu. Stałem na równym terenie więc trochę mnie to zdziwiło. Sprzęgło nie ciągnie ale czasami przy zmianie biegów przy 4 pojawia się delikatny zgrzyt. Jak już się rozgrzeje problem może nie znika ale jest zauważalnie mniejszy. Ma ktoś jakieś pomysły?
Obrazek
Awatar użytkownika
irocket
Forumowicz
Posty: 1131
Rejestracja: 03 sie 2013, 12:46
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9TDi 1Z
Skąd?: Rzeszów / Krosno

[ALL] Skrzynia biegów

Post autor: irocket »

Przy przerzucaniu z 2 na 1 spróbuj wrzucić na luz, puścić sprzęgło, wcisnąć i wrzucać na 1. U mnie w 1L jak czasem nie chce się lewarek przesunąć na 1, to takie działanie pomaga
Obrazek
hCYk
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:00
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.6 16V
Skąd?: Jarosław

[ALL] Skrzynia biegów

Post autor: hCYk »

@irocket dzięki za wskazówki. Może to coś pomoże jednak jest to raczej doraźne działanie. Nie macie pomysłu co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Obrazek
Awatar użytkownika
klynna
Forumowicz
Posty: 322
Rejestracja: 25 lut 2015, 23:06
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Sopot

[ALL] Skrzynia biegów

Post autor: klynna »

Trzeba ściągnąć skrzynię i ujrzeć wyrok wysokosci naprawy.
hCYk
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:00
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.6 16V
Skąd?: Jarosław

[ALL] Skrzynia biegów

Post autor: hCYk »

A bez tego się nie obejdzie? Chodzi mi o to co można byłoby ewentualnie sprawdzić. Poziom oleju w skrzyni.? Mówiąc szczerze nawet przy tych mrozach po 16-18 stopni nie zauważyłem żeby te biegi ciężej wchodziły. Wiecie o co mi chodzi olej przy niższych temperaturach staje się gęściejszy więc może wgl go tam nie ma. Kurde no już sam nie wiem wysprzęglik, pompa sprzęgła ale jakoś muszę to ogarnąć. Może najpierw zacznę od sprawdzenia stanu oleju w skrzyni. Z tego co wiem robi się to korkiem który jest gdzieś obok tego spustowego tak? I po odkręceniu powinien ciec wtedy stan jest prawidłowy?
Obrazek
Awatar użytkownika
klynna
Forumowicz
Posty: 322
Rejestracja: 25 lut 2015, 23:06
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Sopot

Re: [ALL] Skrzynia biegów

Post autor: klynna »

hCYk pisze:Może najpierw zacznę od sprawdzenia stanu oleju w skrzyni.


Brzmi bardzo mądrze :)

Co do twojego problemu dużo ci nie pomogę, ale obawiam się, że i tak będziesz zmuszony zajrzeć do skrzyni by wyeliminować swoje uniedogodnienia.

EDIT:
Co może być pocieszającego to to, że prawdopodobnie drugi raz już nie będziesz musiał zaglądać do tej skrzyni ;)
asteriks
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 12 gru 2015, 20:35
Auto: Toledo 1M 2001r.
Model: 1.6 16V AUS
Skąd?: Kielce

[ALL] Skrzynia biegów

Post autor: asteriks »

Koledzy, jak nazywa się ten element zaznaczony na schemacie na szaro (moja skrzynia to DUV)? Coś jakby dźwignia sprzęgła (potrzebuję profesjonalnej nazwy ;) - podłączony jest pod siłownik hydrauliczny sprzęgła - w miejscu zaznaczonym na czerwono mam przecieki oleju ze skrzyni i nie wiem od czego zacząć szukać informacji.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klynna
Forumowicz
Posty: 322
Rejestracja: 25 lut 2015, 23:06
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Sopot

[ALL] Skrzynia biegów

Post autor: klynna »

Panowie jak naprawić luz wzdłużny wałka sprzęgłowego ?
Kamil_N
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 05 paź 2016, 13:07
Auto: 1M
Model: 1.6 AKL
Skąd?: Opole Lubelskie

[ALL] Skrzynia biegów

Post autor: Kamil_N »

Witam,

ostatnio przy wyjeździe z ronda za mocno mi noga wpadła w podłogę i wywaliło mi kulki z przegubu wewnętrznego - pękł kołnierzyk w miejscu ich ujścia.


Wymieniłem przegub wewnętrzny i podczas skrętu w prawo samochód wpada w dziwne wibracje, jakby lewe koło rwało asfalt (potrzebny jest mocniejszy skręt/ większa siła odśrodkowa na lewe koło)

Na stacji diag. facet powiedział mi, że często jest tak że pada też zewnętrzny więc go kupiłem i wymieniłem - brak efektu. Nadal dzieje się to samo, więc stary zdjęty przegub poszedł na półkę i czeka na podjęcie nowej pracy.


Zauważyłem, iż na wale kołnierzowym (część do którego przykręcony jest wew. przegub) jest lekki bicie. Lata trochę jak pokrzywiona felga.

Zastanawiam się, czy pokrzywiła się sama ta część, czy może na moje nieszczęście raczej padło coś w środku?


Część wygląda tak -
Obrazek


Tutaj facet rozbierał i wymieniał oring przy tej części (akurat inny model, chyba 100mm a u mnie jest 90) - http://forums.vwvortex.com/showthread. ... iewfull=1

Aktualnie przeglądam OLX w celu znalezienia tego wału, ale boje się, że kolejny wydatek pójdzie na darmo. Czy ona w ogóle dałaby radę się pokrzywić? Czy raczej coś co ją "centruje" padło.

Tu po prawej na dole jest schemat - http://www.oemepc.com/seat/part_single/ ... g/o#sec_13
Awatar użytkownika
Mad_Maxs
Forumowicz
Posty: 85
Rejestracja: 02 sie 2017, 09:39
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 AGN
Skąd?: Legnica

[ALL] Skrzynia biegów

Post autor: Mad_Maxs »

Witam,

mam taki problem ze swoim 1M, że od zakupu, lewarek zmiany biegów chodzi... stosunkowo ciężko. nie chodzi tutaj o to, że mam problem, z nietrafianiem w biegi, że muszę nim poszukać biegu, itp. Po prostu sam w sobie, w pełnym spektrum swojego ruchu, chodzi dość ciężko. Stawiam, że coś jest zabite syfem i stawia opór, ale wolę tego sam nie ruszać, tylko pierw skorzystać z Waszej rady
Obrazek
ODPOWIEDZ