Prace serwisowe po stronie hostingodawcy zostały przesunięte na 05.04 od godz. 22 do 06.04 godz. 6 rano. Forum będzie wtedy niedostpęne. Z uwagi jednak na specyfikę prac, czas niedostępności może się wydłużyć.

[1M] Silnik bierze olej / wyciek oleju

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Silnik bierze olej / wyciek oleju

Post autor: vwir »

Potrafisz wymienić świece w aucie? Wiesz, gdzie masz cewki zapłonowe?
Jeśli tak to sam zrobisz próbę olejową.

Góra (głowica) to nie tylko uszczelniacze. Gdy jest zdjęta to weryfikuje się jej przylgnię (czy nie trzeba jej planować) i prowadnice zaworowe. Robi się to, bo nie zwiększa to już jakoś mocno kosztu remontu, a skoro głowica jest już zdjęta to grzechem byłoby nie zweryfikować. No i wtedy może się okazać, że uszczelniacze trzeba będzie ponownie wymieniać.
Znany
Forumowicz
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2015, 12:30
Auto: Seat Toledo II
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Warszawa

[1M] - wziął olej

Post autor: Znany »

Hejka Ludzie,

Może ktoś miał podobną sytuację...

Pacjent: Seat Toledo II, 1.9TDI AHF 81kW
Problem: Wziął olej :(
Objaw: Jeździ w porządku, parę razy przy odpalaniu rano puścił czarnego bąka, podobnie się stało parę razy przy przygazowaniu (tak, na ciepłym).
Mechanik stwierdził iż raczej turbo bierze tenże olej i trzeba będzie oddać je do regeneracji tudzież wymiana (podejrzewał też pierścienie ale po "bąkach" stwierdził iż to musi być turbo (przeładowanie i gazuje na czarno), ale może ktoś miał podobne objawy czy coś?
Awatar użytkownika
irocket
Forumowicz
Posty: 1131
Rejestracja: 03 sie 2013, 12:46
Auto: Seat Toledo 1L
Model: 1.9TDi 1Z
Skąd?: Rzeszów / Krosno

[1M] - wziął olej

Post autor: irocket »

Olej nie kopci na czarno, tylko bardziej na niebiesko. Na czarno to niespalone paliwo, co może oznaczać, że wtryski leją
Obrazek
Znany
Forumowicz
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2015, 12:30
Auto: Seat Toledo II
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Warszawa

[1M] - wziął olej

Post autor: Znany »

irocket, zazwyczaj tak jest (za duża dawka paliwa = czarny dym), jednakże normalnie jest wszystko w porządku (zero czarnych objawów). A czarne bąki zdarzyły się sporadycznie. Mech mówi że to może być z racji przeładowania i dlatego się pojawia czarny dym (ale jak wspomniałem, widziałem we wstecznym może ze 3 razy w przeciągu pół roku).

Olej od wymiany nie był dolewany (za 4 miesiące powinna być wymiana), ale mechanik stwierdza iż ten silnik nie bierze oleju więc nie powinno być ubytku.
Wspomniał też o tym że z czy do intercoolera jak rozrząd wymieniał to się wlał / wylał z niego (sorki, nie dokładnie zapamiętałem).

Sam mi mówił bym napisał na forum bo może ktoś ma pomysł (a że to znajomy i opiekuje się autem po znajomości więc on też nie chce mnie na koszta naciągać).
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Silnik bierze olej / wyciek oleju

Post autor: vwir »

Rozbierz dolot to się przekonasz. Jeśli będzie w nim niewielka mgiełka olejowa to w normie, a jeśli wylejesz z rur i intercoolera olej to turbo do roboty. Skoro przeładowuje to i tak musisz je zrobić, więc zrób od razu regenerację.
Awatar użytkownika
piotrek148
Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: 28 mar 2011, 21:25
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 tdi AHF
Skąd?: Nowa Sól

Re: [1M] Silnik bierze olej / wyciek oleju

Post autor: piotrek148 »

Zauważyłem u siebie delikatny wyciek z chlodniczki oleju. Tak się składa że odliczam już km do wymiany oleju. Podpowiedzcie Panowie jak ja wymontować?
Awatar użytkownika
brtk
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 08 maja 2016, 23:38
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Warszawa

Re: [1M] Silnik bierze olej / wyciek oleju

Post autor: brtk »

Też będę wymieniał uszczelki w niej za jakieś 2-3k km, bo się poci i lekko cieknie w ujemne temperatury, a na dodatek zapala mi się lampka pod zegarem z temperaturą cieczy przy uruchomieniu silnika z rana przy tych -10+ stopni co teraz są, a właściwie to miga, czerwona kropka wraz z sygnałem piszczacym i gaśnie po chwili jazdy. Myślę, że przez te pocenie i wyciek, chyba, że ktoś mnie wyprowadzi z błędu, bo stan oleju jak i płynu chlodzacego jest ok?
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Silnik bierze olej / wyciek oleju

Post autor: vwir »

Wyczyść druciki w zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodzącego.
Odnośnie chłodnicy oleju to od spodu jest aż jedna śruba (taka duża) - ciężko coś źle zrobić. Uważajcie, bo do AHF były dwa rodzaje uszczelek w tejże chłodnicy. Najbezpieczniej uderzyć do aso, tym bardziej, że sprawa groszowa.
ODPOWIEDZ