Prace serwisowe po stronie hostingodawcy zostały przesunięte na 05.04 od godz. 22 do 06.04 godz. 6 rano. Forum będzie wtedy niedostpęne. Z uwagi jednak na specyfikę prac, czas niedostępności może się wydłużyć.

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Tematy ogólno-techniczne
spec
Forumowicz
Posty: 842
Rejestracja: 27 sty 2010, 20:44
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Rzeszów

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: spec »

Ja wymieniałem ostatnio i nie było żadnych problemów. Nic nie zapieczone a auto z 99 roku. Kup od razu klucz żeby się nie męczyć, ja musiałem sobie go wyspawać.
Awatar użytkownika
voyager2550
Forumowicz
Posty: 241
Rejestracja: 06 kwie 2010, 15:19

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: voyager2550 »

Ja wymieniałem jakieś 1,5 miesiąca temu klocki i tarcze z tyłu. Nie miałem żadnego specjalnego klucza. Po prostu naciskałem trzonkiem drewnianego młotka na tłoczek i obracałem go kluczem francuskim albo żabką (już nie pamiętam). Tłoczek wykręcił się bez problemu, nie było żadnych rys. Wymiana prosta i przyjemna.
Do tego musiałem kupić jeszcze zestaw naprawczy (cena 50 zł) chociaż potrzebowałem tylko jednej gumki... a osobno dostać nie można. Aaaaa ... ponadto przyda się jeszcze trochę płynu hamulcowego.
siwy_a1
Forumowicz
Posty: 326
Rejestracja: 25 lis 2009, 01:25

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: siwy_a1 »

Zapewne przydałby się jeszcze jakiś płyn w butelce lub puszce :-D
siwy_a1
martimer
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2011, 15:01
Auto: 1M
Model: 1,9 TDI AHF
Skąd?: Zalasewo

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: martimer »

chciałbym dołączyć się do tematu. jaki rozmiar mają tłoczki z przodu (bodajże 54 mm) a jaki z tyłu (znalazłem autofrena 38 lub 41 mm)? chciałbym zamówić gumki i powymieniać je od razu przy rozbieraniu gdyż potrzebuję go do dojazdu do pracy. dlatego muszę zrobić to za jednym rzutem...
GreX0
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2011, 18:09

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: GreX0 »

Witam
Nie wiem czy aktualne ale wkleję tabelkę z elsy
Tył
Obrazek

Przód
Obrazek
Powered by Diesel
Awatar użytkownika
dominik
Forumowicz
Posty: 1167
Rejestracja: 04 cze 2009, 21:35
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Kraków

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: dominik »

GreX0, fajnie z twojej strony, ale regulamin się kłania :)
Awatar użytkownika
piotrek148
Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: 28 mar 2011, 21:25
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 tdi AHF
Skąd?: Nowa Sól

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: piotrek148 »

Chłopaki pomóżcie !!
Zabrałem sie za wymiane tylnych tarcz i klocków hamulcowych. Przy zakładaniu tylnej prawej tarczy w swojej głupocie zaciągnałem ręczny (zeby mi się nie kręciła piasta bo mam urwaną śrube kontrującą tarczę a nie miałem załozonych klocków- nic to nie dało). No ale nic załozyłem tarcze, klocki - wszystko ładnie pięknie. Zabrałem się za lewą stronę. I przy zakładaniu już nowych kloców na nową tarczę zaczeły się problemy. Pomimo mocno wciśniętego tłoczka nie mogłem swobodnie założyć zacisku z klockami na tarczę. Jakoś wcisnąłem zacisk z klockami na swoje miejsce i zauważyłem że nie da rady swodobnie obrócić piasty. Po założeniu koła przejechałem dosłownie metr do przodu i do tyłu myślać że moze sie ułoży po wciśnieciu pedału hamulca. Od razu przy ruszaniu na pół sprzęgle czuć było dosć duży opoór. Na tarczy jest już ślad od klocka.

Wydaje mi się że "przekosiłem" linke od ręcznego i teraz starsznie łapie na lewej stronie a na prawej nie.

Pomóżcie!!! Co teraz ma m zrobić ????
byrt
Forumowicz
Posty: 326
Rejestracja: 03 lip 2012, 23:02

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: byrt »

Miałem w zimie taką sytuacje, że jadąc po śniegu uderzyłem tylnym lewym kołem równolegle w krawężnik. Felga stalowa się trochę wgięła. Po jakimś czasie tarcza zużyła klocek - tarcza była krzywa. Więc została wymieniona tarcza i klocki, felga w międzyczasie też. Ostatnio pojawiło się dziwne buczenie z tylnego koła, ale tylko czasami, przy niedużych prędkościach z okolicy tego koła, więc obstawiam tarczę. Dodam, że ma ona kilka głębszych rowków - jest dziwnie starta.
Teraz moje pytanie: czy wymienić tarczę i klocki bo były źle zamontowane, czy może być inna przyczyna takiego starcia tarczy? Np. krzywe jarzmo, etc?
Tarcze były wymieniane bodajże w listopadzie, więc nie chciałbym za pół roku znowu ich wymieniać.
Hubert
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 01 gru 2012, 21:43
Auto: -
Model: -
Skąd?: Katowice/Gliwice

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: Hubert »

Nalezy zmierzyć bicie boczne tarczy i piasty.
Ewentualnie wyjąć klocki z jarzma i zobaczyć "bicie".

Pytanie jak bardzo jest zuzyta? Czy klocki w jarzmie "nie zatarły się", w jakim stanie jest "zacisk". Mechanizm z ręcznego odbija?

Co rozumiesz pod pojęciem: "źle zamontowane"?

Pytanie do: piotrek148,: wkręcałeś za pomocą maszynki zacisk? Odbija mechanizm z ręcznego?
Sowa
Forumowicz
Posty: 16
Rejestracja: 05 paź 2016, 21:27
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 20V + LPG
Skąd?: Szczecin

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: Sowa »

Panowie podczas wymiany tarcz i klocków z tyłu poległem na jednej śrubie. Psikałem WD, reszta śrub poszła tylko została ta jedna. Gwint zaczyna się wyrabiać tak, że imbus 8 już prawie zaczyna się kręcić bez oporu. Są jakieś domowe sposoby które mogą mi pomóc czy pozostaje podjazd do mechanika? Śruba ta trzyma zacisk hamulcowy i jest tą dolną śrubą".
Obrazek
ODPOWIEDZ